Skocz do zawartości

Bardzo głupie pytanie :)


martin

Pomocna odpowiedź

Jestem nowy na forum, tak że witam Wszystkich 🙂

Nigdy wcześniej nie zajmowałem się robotyką. Jakiś czas temu postanowiłem jednak zbudować swojego pierwszego robota. Chciałbym aby był to robot kroczący (ale na 2ch nogach). Kombinowałem z mechanizmami znajdującymi się w prostych zabawkach (silniczek, koła zębate) jednak przeglądając strony i fora trafiłem na serwo Tower Pro. To rozwiązanie wydaje mi się idealne -można robotem sterować.

Chciałbym zrobić coś takiego:

https://www.forbot.pl/forum/topics7/kroczacy-moj-chodzacy-robot-vt1875.htm

i tu zaczynają się moje głupie pytania (jednak muszę je zadać, bo od czegoś trzeba zacząć, a jak wspomniałem nigdy nie miałem z tym do czynienia)

1. czym się steruje? (czy to wygląda jak sterowanie zdalnie sterowanym samochodem?)

2. jak tego powyższego robota się ładuje? (czy jest na baterie?)

narazie z głupich pytań to tyle. Chcę zrobić tego robota i wiem, że będzie to trudne tym bardziej, że się na tym nie znam, ale mam czas i chęci, więc od czegoś trzeba zacząć. Przepraszam z góry za moją niewiedzę i proszę o wyrozumiałość 🙂

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

1. Serwa steruje się sygnałem PWM (Modulacja szerokości impulsu). Na forum i w sieci dużo jest na ten temat. Rozumiem że chcesz użyć jakiegoś mikrokontrolera, tak?

2. Robot zasilany jest pakietem modelarskim (mały akumulatorek), na zdjęciach go widać (taki niebieski)

Link do komentarza
Share on other sites

To tak:

1) Umiesz programować?

2) Masz wiedzę elektroniczną?

3) Zaczynanie od bipeda nie będzie prostym zadaniem

4) Licz się ze sporymi kosztami na początek

5) Tego typu roboty steruje się albo gotowym serwokontrolerem, albo samoróbką (według mnie dużo lepsze rozwiązanie)

6) Jeśli chodzi o zasilanie to najlepiej akumulator Li-Pol (który nie kosztuje mało, na dodatek dochodzi jeszcze ładowarka), niektóre Hexapody zasilane są z sieci poprzez zasilacze, ale to według mnie nie jest zbyt dobre

Niech lepiej wypowiedzą się osoby, które miały do czynienia z tego typu konstrukcjami 😉

Link do komentarza
Share on other sites

przeczytałem to:

https://www.forbot.pl/forum/topics20/10-najczestszych-bledow-poczatkujacego-robotyka-vt1024.htm

i zdałem sobie sprawę, że moje pytania są głupsze niż myślałem.

@Misha89

1.tak, tak zamierzałem

2.ok widzę, dzięki 🙂

@pioreks -89

programować tak, jednak nie posiadam wiedzy elektronicznej (ale szybko się uczę).

Jednak na początek spróbuję zrobić "Waldemara Światłoluba" -to:

https://www.forbot.pl/forum/topics20/dla-poczatkujacych-jak-zrobic-robota-od-zoltodzioba-do-pierwszego-robota-w-dwa-tygodnie-vt1096.htm

a jeżeli mi się uda, to będę kombinował dalej... Faktycznie, na razie za mało wiem aby brać się za takie projekty.

Dziękuję za odpowiedzi 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dobry wybór, a tak poza tym polecam nie wlutowywać fototranzystorów do płytki tylko zrobić je na kabelkach i np je przypiąć. Dlaczego...? ponieważ potem wystarczy umieścić je na krzyż do dołu spodem i masz line follwera (potrzeba jeszcze diodki u spodu) jakby co to mogę to wytłumaczyć.

Polecam tez zbudować porządne podwoicie na pleksi. Normalnie kosztuje 50 zł. Ale ja kupiłem nie pamiętam czy Castorama czy Leroy Merlin metrową pleksi 2 mm za ok 30 zł. Nie polecam przerabiać kółek od mebli do robota.

Jeżeli kupujesz w sklepie internetowym to kup też diody nadawcze ir i fototranzystory w ciemnej obudowie filtrujące światło dzienne i dopuszczające tylko ir (wyglądają tak samo jak te w przeźroczystych obudowach tyle że niebieskie). To groszowy wydatek a za niedługo ci się to przyda. Kup tyle samo diod nadawczych co fototranzystorów ir (kilka nie dużo)

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.