Skocz do zawartości

Sprawdzenie Schematu


KPRR

Pomocna odpowiedź

Od ostatniego podobnego mojego tematu trochę zeszło czasu ale mam nowy i mam nadzieje że w miarę dobrze poprawione schematy. Mogli byście koledzy spojrzeć na nie i mi powiedzieć gdzie są błędy.

Są to schematy przepraszam że tak oddzielnie ale jeszcze dobrze nie rozpracowałem programu 🙂

Sterowanie

zespół wykonawczy

a więc tak to ma być schemat prostej platformy SW2 są poplątane bo projekt ścieżek tego wymagał.

z góry dzięki za rozpatrzenie mojego schematu i poprawki jeśli to jest wymagane

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

1. Regulatory napięcia OK, ale nie będą działać ponieważ wymagają na wejściu napięcia większego o co najmniej 2V(2,5V). A Ty masz na wejściach 5V i 6V. Musisz mieć aku o większym napięciu, albo zastosować wersję mikrokontrolera ATmega8A lub 8L (polecam 8A) i pracować na niższym napięciu. Ale wtedy silniki zasilać bezpośrednio z AKU, bez regulatora, ale wtedy musisz oddzielić Vcc1 od Vcc2 np. diodą, i dobrze filtrować kondensatorami. Vcc2 także filtrować ale osobno od Vcc1.

2. Nieprawidłowo podłączony mikrokontroler: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/minimalne-podlaczanie-pinow.html

3. Nie prowadź połączeń przez symbole układów. Naucz się od razu robić schematy tak: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/jak-projektowac-czytelne-schematy.html

4. Switch-e nie mogą być podłączone do Vcc, tylko do GND, ponieważ, ten mikrokontroler nie ma wewnętrznych rezystorów pull-down, a jedynie pull-up.

Link do komentarza
Share on other sites

nie umiałem w programie znaleźć atmegi8A a na takim będę pracował. A z tymi switch-ami to mnie trochę zamotałeś jeśli podłącze je do GND to wtedy sygnał z mikroprocesora który będzie uziemiony ma mi dawać sygnał 1 tak ?? czy źle to teraz rozumiem ??

Link do komentarza
Share on other sites

KPRR Olesno w Woj Opolskim? Jak tak to można by się spiknąc i 😉

Co do błędów to:

1) Brak rezystora 10k na Reset (możliwe samoczynne resety)

2) Brak kondensatorów filtrujących na Avcc i Aref

3) Brak dławika na Avcc

4) Dałeś złe symbole kondensatorów 100u przy stabilizatorze (dałeś zwykłe niepolaryzowane, a powinny by spolaryzowane)

5) Kondensator filtrujący Vcc i Gnd uC powinien byc podłączony miedzy piny 7 i 8

6) Podłączanie silników przez zwykły 7805 to głupota, lepiej daj je bezpośrednio na zasilanie, albo daj 78S05

7) Brak kondensatorów 100n między pinami silników

8) Brak kondensatorów elektrolitycznych filtrujących zasilania mostka

I oczywiście słuszne uwagi dondu (sory za duble, ale jakoś tak się przyzwyczaiłem do pisania tego na forum a nie podawania linków 😉 )

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

zgadza się kolego z Olesna w woj. Opolskim pierwszy raz spotykam tu kogoś z okolic. postaram się zastosować do waszych wskazówek i popracować jeszcze nad schematami

bo chce zacząć je wykonywać w połowie stycznia żeby na lutego były 🙂 wielkie dzięki za pomoc 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

A z tymi switch-ami to mnie trochę zamotałeś jeśli podłącze je do GND to wtedy sygnał z mikroprocesora który będzie uziemiony ma mi dawać sygnał 1 tak ?? czy źle to teraz rozumiem ??

Zastanów się jaki jest stan na wejściu, które nie jest podłączone ani do Vcc ani do masy?

I dlaczego jest to tzw. : antenka

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.