Skocz do zawartości

Robot typu swiatłolub


Sverre

Pomocna odpowiedź

Zdecydowałem się na robota światłoluba, lecz nie takiego samego co kolega z forum wymyslił. Mam problem. Chce zrobić mniej więcej takiego robocika jak na zdjęciu. I teraz to. Główka robota w której są umikeszczone czujniki światła powinna się poruszać, skręcić w to miejsce gdzie pojawi się świato. Np. gdy światło pojawi się obok czujnika nr 2 to głowa powinna skręcić tak żeby diody(oczy robota) staneły w tym miejscu gdzie światło się pojawiło(obrazek 2). Tak samo z czujnikiem 1, 3 i 4. gdy czujnik nr 3 wykruje światło silnik (głowa i oczy) przemieści się w to miejsce(obrazek 3).Tak jak na zdjęciach.

[ Dodano: 15 Lis 08 04:51 ]

poprawka,czujnika 1 niepowinno być (jeśli chce zrobić z kołami to wtedy tak).

[ Dodano: 16 Lis 08 11:16 ]

Dobra, już wiem , troche pomyślałem i wymysliłem. moze to nie najprostrzy układ ale dobry.

Link do komentarza
Share on other sites

no to tak:) pomysł fajny:) możesz zrobić to na układzie ULY7741 jest to komparator żeby wysterować 2 funkcje potrzebujesz dwa takie układy jeden z moich robotów(GT05) ma zbudowany układ szukający światła z bateria słoneczna:) max prosty układ a działa świetnie:) jedna wada funkcja szukania działa na tej zasadzie ze silnik kreci cały czas do puki nie zostanie oświetlony jeden z foto elementów wtedy wraca kawałek spowrotem i do pasuje się tak by na dwóch foto elementach było takie same napięcie wtedy silnik staje:) przydatne są pierścienie ślizgowe;)

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Zdanie zaczynamy z dużej litery

Link do komentarza
Share on other sites

teraz wiem jak to zrobic. na silniku, rdzeniu, będzie zębatka która będzie miała pustke w sobie prócz prostokąta, który bedzie odcinał przepływ prądu elektrycznego. Fotodioda bedzie odbierała swiatło z diody led, aż nieprzerwie tego zebatka, silnik sie zatrzyma. Później fototranzystor nr 2 np., zaraguje na swiatlo i silnik sie włączy, bedzie działał dotąd aż zebatka nie najedzie na diode. wtedy swiatło nie pada na fotodiode i silnik jest wyłączony, prad nie plynie i głowa robota ustaje na tym miejscu gdzie zaragował fototranzystor.proste.

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Zdanie zaczynamy z dużej litery.

[ Dodano: 25 Lis 08 08:14 ]

Zapomniałem dodać ze fotodiod jak i ledów jest 4, kazda do 1 fototranzystora.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.