Skocz do zawartości

Arduino Mega 2560 r3 restart procesora z układem TB6612


vox2003

Pomocna odpowiedź

Witam, na wstępie chciałem wszystkich przywitać.

Od kilku dni walczę z restartującym się procesorem, zbudowałem pojazd gąsienicowy na platformie mobilnej DEVASTATOR, są tam dwa silniki dagu zasilane napięciem od 3V do 8V

koszyczek na baterie,wstawiłem 6x1,2V aku po 2.5Ah mostek H kiedyś sam zbudowałem taki do 3A i podłączyłem wszystko razem i działa ale nie do końca, problem jest następujący jadę do przodu ok ale jak zmienię na jadę do tyłu to reset i procek wisi, jak np jadę do przodu delay(100) i do tyłu ok działa, ale takiego rozwiązania nie chce (zastanawiania się robota nad jazdą)

wiem że Mega zasilana jest min 7V z DC do tego jeszcze spadek napięcia na diodzie 0.77V, silniki odfiltrowane ceramikami po 100nF i nie przynosi efektu. Zmieniłem mostek H swojej konstrukcji na gotowca TB6612 i jest to samo

Problemu nie mam jak odseparuje zasilania arduino 9V a silniki z akumulatorków, a zależy mi na jednym źródle zasilania, no i silniki na 6V a jeszcze dodatkowo serwomechanizmy( jak tak kombinowałem z zasilaniami jedno mi odmówiło współpracy i to te najdroższe:(

Może macie jakieś pomysły ?

Link do komentarza
Share on other sites

Problemem jest tu ewidentnie spadek napięcia na tych akumulatorach, gdyż w momencie zmiany kierunku jazdy silniki są przez moment zatrzymane. Pobierają one wtedy największy prąd co powoduje spadek napięcia zasilającego i reset Megi. Rozwiązaniem będzie dodanie kondensatora elektrolitycznego na zasilaniu (minimum 100uF) lub dodatkowo zmiana źródła zasilania na akumulator lipo/li-on.

Link do komentarza
Share on other sites

To ze spadek napiecia to wiem, zadnym kondensatorem nie udalo mi sie wyrównać tego spadku, nawet na mostek h diody schottkiego wstawiałem, problem rozwiazałem pół środkiem wstawiajac w funkcji zatrzymywania silników delikatne delay (500) dopiero przy tej wartosci nie resetował sie procek, niestety nie mam li-po bym zobaczyl jak sprawa się by miała przy tym typie aku, 2s ma 7,4 v ok silniki niby do 8v max a co z serwami ktore mam na 6v max czytalem tu artykuły by pilnować tych napiec, no jak juz wspomnialem mialem servo na 6v dsg medium costam i poszły z dymem tranzystory.. potem dołacze jeszcze schemat

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.