Skocz do zawartości

Quadrocopter - Jak dobrze wystartować z tym dronem?


megatron1

Pomocna odpowiedź

Witajcie,

Do tej pory zrobiłem robota typu 'line follower' i moduł systemu 'SLAM' dla robotów mobilnych. Dzięki temu modułowi nauczyłem się jak wykorzystać filtr Kalmana dla danych z żyroskopu, magnetometru i akcelerometru. Chciałbym stworzyć własny quadrocopter (swój program i układ sterujący), z którym będę się komunikował za pomocą komputera. Z racji, że nigdy wcześniej nie miałem nic do czynienia z obiektami latającymi mam wiele pytań:

1.regulatory silników - Widziałem, że w wielu projektach quadrocopterów używa się ich i tu się pojawia moje pytanie: dlaczego one są lepsze od mostka H?

2.układ sterujący - chciałbym sam go zaprogramować za pomocą sterownika PID (dane zamierzam pobierać z minImu-9 v2) a) Można napisać wydajny program sterownika PID? b) Chciałbym użyć mikrokontroler z rodziny AVR, do tej pory miałem styczność tylko z atmega8a czy ATmega 1284P będzie dobry? Jaki polecacie?

3.Wcześniejszym projekcie który robiłem użyłem modułu bluetooth, niestety on ma mały zasięg 🙁 Lepszy będzie moduł wi-fi do komunikacji z komputerem?

4.zasilanie - tu mam problem, bo do tej pory używałem akumulatorka 9V, a raczej on nie będzie dobry 🙁 Co myślicie o tym- Turnigy 1800mAh 3S 20C Lipo Pack. Jak macie coś lepszego do zaproponowania o podobnej cenie, to piszcie śmiało 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

1. Regulatory 3-fazowe stosuje się przy silnikach 3-fazowych. Do zwykłych silników nie potrzebujesz nawet mostka H tylko 1 tranzystor bo silniki kręcą się w jedną stronę.

2. AVR wystarczy choć nadwyżka mocy obliczeniowej i pamięci nie zaszkodzi. Będzie gdzie "ficzery" upychać. Pierwsze moje quadro wiele lat temu latało na atmedze88, potem kilka konstrukcji na m328, kilka na m644, m1284 i m2560. Procek nie ma znaczenia. Algorytmy PID sa proste i upcha je bez problemu.

3. Tani ESP8266 powinien mieć trochę większy zasięg niż BT ale jeśli ma to być urządzenie latające to lepiej kupić nadajnik RC a komputer i komunikację wykorzystać do ficzerów. Inaczej zwis kompa może oznaczać utratę sprzętu.

4. Obrałeś zła drogę. Nie buduje się sprzętu do akumulatora tylko dobiera akumulator do sprzętu. Zaprojektuj model, oszacuj wagę, dobierz silniki aby uniosły z zapasem model a potem dokup akumulator żeby 10-15 min latało.

Jeśli masz zapał to rób.

Ale to wyważanie otwartych drzwi. Jezeli jesteś dobrym programistą to moze wykorzystaj jakiś gotowy projekt opensourcowy i dodaj do niego co tam do głowy ci przyjdzie. Pisanie od nowa wszystkiego, spędzanie setek godzin na testach i rozbijanie sprzętu finansowo wyjdą cię wielokrotnie drożej niż wykorzystanie gotowca.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za szybką odpowiedź 🙂 Martwi mnie to rozbijanie sprzętu 🙁 Pierwsze loty zacznę programować na jakimś tanim lub wytrzymałym Quadrocopterze. Chciałbym to zrobić wszystko sam żeby sporo się nauczyć.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.