Skocz do zawartości

Arduino - Avrdude stk500_getsync() not in sync [Poradnik]

kumak

Pomocna odpowiedź

Witam!

Mam klona Arduino Uno i od samego początku co jakiś czas występował u mnie problem z przesyłaniem sketchy. Program się kompilował, a podczas wysyłania pojawiał się komunikat:

avrdude stk500_getsync() not in sync resp=0x00

Męczyłem się długo nad rozwiązaniem tego problemu i przeszukałem pół internetu zanim udało mi się rozwiązać problem. Jeżeli i u Ciebie on występuje to sprawdź następujące rzeczy:

1. Czy zainstalowałeś sterowniki.

Podczas instalacji Arduino IDE sprawdź czy w składnikach do instalacji są wybrane sterowniki, następnie podłącz Arduino do komputera. Sprzęt powinien zostać wykryty.

2. Czy w "programie" Arduino masz wybrany odpowiedni model płytki i port.

Port na jakim znajduje się arduino możesz sprawdzić wchodząc w menedżer urządzeń -> Porty COM i LPT (pamiętaj, że arduino musi być podpięte do komputera).

3. Czy na arduino masz podpięte coś do pinów 0 (RX) i 1 (TX).

Jeśli tak to odłącz je na czas wgrywania sketcha.

4. Czy mikrokontroler działa.

Jeżeli masz nową płytkę, sprawdź czy dioda przy pinie 13 miga, natomiast jeżeli wcześniej coś wgrywałeś sprawdź czy twój wcześniejszy sketch działa. Jeśli nie to sprawdź czy mikrokontroler jest dobrze włożony (czytałem historie o odwrotnie włożonych czy niedociśniętych mikrokontrolerach).

5. Inną wersję IDE.

Jeżeli masz najnowszą wersję Arduino IDE (1.6.x) spróbuj zainstalować starszą wersję np. 1.0.5 (akurat to pomogło mojemu arduino).

Można też spróbować wypalić na nowo bootloader tak jak to jest opisane TUTAJ .

Jeżeli nadal nie działa... to można spróbować pozostałych sposobów, ale podchodzą one już trochę pod gusła.

1. Najpierw kompilujemy sketcha. Następnie podłączamy arduino do komputera i klikamy wgraj.

2. Klikamy wgraj i gdy na ekranie wyświetlony jest napis "wgrywanie" przez sekundę przytrzymujemy przycisk reset na arduino.

Podobno niektórym tak to działa 🙄

Mam nadzieję, że komuś się przyda.

Pozdrawiam

• Lubię! 1