Skocz do zawartości

Połączenie silnik-koła


rezolut

Pomocna odpowiedź

Chciałbym dowiedzieć się jakie macie patenty, pomysły na łączenie wału napędowego silnika z kołem by przeniesienie napędu było trwałe, bez poślizgów.

Nie mam jakoś pomysłu na połączenie:

1) silnik (lub oś przekładni) - koło ze stałą osią

2) silnik (lub oś przekładni) - koło z otworem

Link do komentarza
Share on other sites

To zależy od tego jak duży moment obrotowy chcesz przekazać z wału silnika na oś. Dla punktu 1) sprawa jest o tyle prosta, że najczęściej wystarcza tzw. termokurczka nasunięta na zbliżone do siebie osie i podgrzana np. zapalniczką. Można też zastosować profesjonalne rozwiązanie: sprzęgła. Czytałem też o wykorzystaniu rurki od zużytego, długopisowego wkładu (ale tylko dla zbliżonych średnic osi oraz średnicy wewnętrznej rurki - powinna być nieco mniejsza). W przypadku 2) sprawa wydaje się nieco trudniejsza. Przy napędzie serwem, można wykorzystać orczyk i przykręcić go w miarę możliwości do felgi koła. Inna opcja to znowu termokurczka - nałożenie jej na oś napędową (zostawiając parę mm termokurczki poza osią, żeby zakładane koło nie przesuwało jej w głąb), "skurczenie" zapalniczką. Jeśli koło wchodzi zbyt gładko - powtórzyć czynność zakładając kolejną warstwę itd. Rozwiązanie jest dalekie od ideału, ale w większości lekkich konstrukcji spełni znakomicie swoją rolę. Wyobraźnia podpowiada mi jeszcze, że dało by radę z blaszki zrobić "orczyk" mocowany do felgi w 2/3 miejscach z drutu i kleju...ale nie wiem jak by się to sprawdziło. Najprościej kupić koła z mocowaniem za pomocą śrubki inbusowej - w każdym sklepie modelarskim z akcesoriami do RC.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dobra ja za wiele nie rozumiem dopiero zaczelem sie interesowac robotyka i chciał bym sie dowiedziec jak zrobic naped tzn. mam 4 koła od zabawki i chciał bym do nich zamontowac silniczki tylko do 2 koł silniczki:D

Prosze o pomoc:)

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Trzeci i ostatni raz proszę cię o poprawianie błędów w swoich postach.

Link do komentarza
Share on other sites

Z taką ilością informacji proponuję przejść się do wróżki 😉 Napisz coś więcej - czy koła są zamocowane na osi, czy może mają otwór, jakie silniki, średnice wałów itd. Znając życie to będziesz musiał pomyśleć o przekładni zwiększającej moment obrotowy silników. A najlepiej popatrz na rozwiązania w innych konstrukcjach z forum i rusz głową sam.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zrobiłem coś, co Ty powinieneś zrobić i przejrzałem forum. Masz tu na tacy rzeczy, które Ci się przydadzą:

https://www.forbot.pl/forum/topics20/wykorzystanie-spienionego-pcv-vt1148.htm

https://www.forbot.pl/forum/topics20/wykorzystanie-pmma-tzw-plexi-plexiglassu-szkla-akrylowego-vt1737.htm

https://www.forbot.pl/forum/topics20/jak-zrobic-przekladnie-do-robota-vt981.htm

Co do łączenia osi z kołem, dla Twojego przypadku opisałem wszystko chyba dość zrozumiale kilka postów wyżej.

Link do komentarza
Share on other sites

To zależy od tego jak duży moment obrotowy chcesz przekazać z wału silnika na oś. .......

Dzięki za obszerne wyjaśnienia. Potwierdziłeś tylko moje domysły. Zastanawiam się tylko (bo w praktyce tego nie testowałem) jak spisuje się połączenie wał-tuleja-oś, gdzie tuleja nasadzona jest na wał i na oś oraz jest mocowana do wału i osi jedną-dwoma śrubami na każdym z końców. Czy po czasie kontra nie wyślizga wału? Może lepiej spiłować wszystko pod kontrą na płasko przynajmniej?

Link do komentarza
Share on other sites

No właśnie wszystko zależy od działających sił. Nie wiem, o jak "dużej" konstrukcji piszesz. Przy większym momencie warto zrobić jakieś zagłębienia pod śrubę, nie wiem jak to będzie działać po tym spiłowaniu (trzeba uważać, żeby nie pojawiło się przesunięcie/zmiana kąta między osiami). Znaczenie ma też siła, z jaką tą śrubę dokręciłeś 😉 Dobry był by otwór na wylot w wale i tulejce oraz wetknięty w niego klin - wał musiał by być odpowiednio gruby w stosunku do otworu. Inna opcja, to wycięcia w obu osiach, pasujące do siebie plus klin. Dla jasności rysunki przedstawiające co miałem na myśli:

Pozdrawiam

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Wybaczcie mi odkopywanie starego tematu, ale moje pytanie odnosi się do poprzedniego posta.

Czy można gdzieś znaleźć tulejkę łączącą osie taką jak na powyższej ilustracji? Czy są dostępne takie elementy, ale mające różne średnice na końcach?

Od jakiegoś już czasu próbuję znaleźć informacje na ten temat.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chodziło o coś takiego, to oglądałem już, ale nie jest do dokładnie to o co by mi chodziło. Poza tym cena trochę mnie przeraża - 25 zł za plastik, dwa razy więcej z metalowe. Wolałbym prostą rurkę, z dwoma śrubkami na końcach. Poniżej wrzucam zdjęcia pewnego pokrętła, potrzebowałbym zacisk podobny do tego widocznego na zdjęciach, tylko że miałby być z dwóch stron.

Przepraszam, za jakość zdjęć.

Dzięki za pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

Sprzęgło ma jeszcze tą zaletę, że możesz połączyć dwie osie, które nie znajdują się względem siebie współosiowo. Jeśli cena Cię przeraża, to czy myślałeś o zrobieniu czegoś takiego samemu? W Leroy Merlin są do kupienia miedziane, aluminiowe i plastikowe rurki o różnych średnicach - wystarczy uciąć kawałek, przewiercić w dwóch miejscach i dobrać śrubki.

Przy mniejszych momentach zakłada się też ciasno silikonowe węże akwariowe z zaciskanymi opaskami (patent z laboratorium napędów elektrycznych w mojej szkole) lub, od biedy, rurki termokurczliwe.

Link do komentarza
Share on other sites

W takim razie zainwestuję raczej w sprzęgło, plastikowe powinno wystarczyć. Tylko pytanie: czy nie będzie problemów jeśli osie, które mają być łączone, będą mocno ścięte? Moment będzie niestety zbyt duży dla rurek termokurczliwych, poza tym musi być możliwość demontażu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.