Skocz do zawartości

narbej

Użytkownicy
 • Zawartość

  101
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  1

Wszystko napisane przez narbej

 1. To nie ja czepiałem się formatowania, a większa część mojego postu dotyczyła innego, jednego problemu i propozycji, w jaki sposób spróbować go poprawić.
 2. Dziwię się trochę, że czepiasz się takiego drobiazgu, a przecież autor nie pisze tak: } else if (abs(pozycja - pozycjaPoprzednia) > 5) { tylko raczej tak : } else if (abs(pozycja - pozycjaPoprzednia) > 5) { i jeżeli robi to konsekwentnie i systematycznie to jest to zupełnie czytelne i poprawne. Dziwię się, bo jest dużo zamieszczanych tu kodów z gorszymi, moim zdaniem, całkowicie przemilczanymi błędami. Poniżej malutki fragment kodu z programu zamieszczonego w tym wątku: dane = 2; //dane = 2 } ... switch (dane) { //stosujemy switcha do dane case 1: //w przypadku 1 Rozumiem doskonale, że piszą je początkujący i czasami dodatkowo nie za bardzo znają angielski i że lepiej aby program był brzydki jak przysłowiowa noc i działał, niż żeby był piękny jak ... a zupełnie nie działał, Jeżeli ktoś nie wie o co chodzi, to chodzi o komentarze. A wystarczyłoby może w tych miejscach kursu, gdzie wspomina się o dodawaniu komentarzy do swojego kodu, dodać, aby nie przesadzać i nie robić tego na siłę. Jeżeli to mają być takiego typu komentarze jak powyżej, to dużo lepiej aby się nie pojawiły w ogóle. A to tylko jeden drobny przykład z bardo wielu takich przypadków.
 3. Przecież silnikiem będzie sterował procesor, więc on sam będzie "wiedział" z jaką prędkością jedzie model, bez pośrednictwa czy pomocy zewnętrznego obrotomierza, chyba, że czegoś tu nie rozumiem? No i 30 różnych dźwięków, to chyba trochę za dużo? Czy na początek nie wystarczyłby dźwięk na luzie i dźwięk jazdy do przodu, tyłu. Ewentualnie dźwięk przyśpieszania [zwiększone obroty], zwalniania i jazdy ze stałą prędkością? Przecież to model w skali 1:10? Więc jak prawdziwy samochód "wydaje" 30 różnych dźwięków, to w skali 1:10, to będzie właśnie 3? No i odgłosy w prawdziwym samochodzie zależą bardziej od położenia pedału gazu, a nie prędkości.
 4. Tak. Jak się nie pogryzą, a pewnie nie, to tak. Inna sprawa, to jaki to ma sens. No i problem sprawdzenia czy się gryzą spoczywa na tobie. Możesz to sprawdzić albo analizując kody obu bibliotek, albo wstawiając obie biblioteki, jeżeli widzisz taką potrzebę, do swojego kodu i testując go. Wygląda, że chyba nikt przed tobą nie wpadł jeszcze na taki pomysł, bo nie ma odpowiedzi.
 5. Do kursu wystarczy woltomierz i amperomierz z tego co mi się kojarzy. Jak skończysz kurs, powinieneś potrafić sam dodać do swojego miernika taką prostą funkcjonalność jak testowanie ciągłości obwodu z sygnalizacją dźwiękową i wtedy będziesz mógł też zadecydować czy i jaki miernik sobie ewentualnie dokupić czy ewentualnie samemu zbudować, złożyć.
 6. minutę? Warto, zauważyć, że obróbka jest in real time, jak widać na filmie, od razu w trakcie skanowania. Robi wrażenie.
 7. Bravo you! Wow, jestem pod wrażeniem. Cały czas sądziłem, że światełka mają się świecić na "żywym", jeżdżącym po makiecie do przodu i do tyłu, modelu ciuchci. W takim razie, jeżeli twój projekt to jest to taki pająk, świecąca i błyskająca kolorowymi diodami, według zadanego schematu, ozdobna lampka, to nie wystarczy jeden włącznik on/off? Jakie to ma znaczenie czy jedzie ona do przodu czy do tyłu, gdy cały czas stoi w miejscu. Czy nie wystarczy tylko, aby co jakiś czas wyświetlała inną sekwencję, zgodną z ogólnymi i szczegółowymi zasadami oznaczania ciuchci w ruchu do przodu i/lub do tyłu?
 8. @MichalWitJak na początkującego jest zupełnie ok, co nie znaczy, że nie można napisać jeszcze lepiej. Kontynuuj, a gdy skończysz cały kurs, myślę, mam taką nadzieję, że będziesz wiedział co i jak poprawić.
 9. Dzięki, nie skorzystam. Szkoda mi mojego czasu. Zanim zaczniesz bawić się programowaniem i diodami, powinieneś mieć pomysł jak to zrobić, najlepiej poparty jakąkolwiek formą pisemną, a nie tylko w głowie. Podpowiedziałem Ci co możesz zrobić. Ja nie widzę możliwości oddzielnego sterowania 10 diodami, za pomocą tylko 3 wejść, które dodatkowo, mogą przyjmować tylko ograniczoną liczbę kombinacji. Tzn nie widzę takiej, którą mógłbym Ci zaproponować, a przecież to twój projekt i twoje rozwiązanie, czyż nie? Pin zawsze low, a pozostałe dwa tylko albo do tyłu albo do przodu, a nie jednocześnie. Może więc albo skup się tylko na sterowaniu dwoma diodami, a może nawet lepiej tylko jedną, albo wymyśl jak to robić. Dopiero na końcu zacznij bawić się symulatorem czy "żywym" układem.
 10. Może Ty wiesz o co pytasz, ja nie mam pojęcia czy Ty wiesz? Ale jak pytasz to pewnie nie masz pojęcia. Więc uściślij, co masz na myśli zwarty do masy? Jak jest zwarty do masy, to oczywiście, można i nie ma to najmniejszego znaczenia, bo jak jest zwarty to zawsze odczytasz jako low ale oczywiście możesz podnieść na HIGH. Zaczynając ten wątek, napisałeś, że chodzi o pojazd i faktycznie lokomotywa, czy właściwie model lokomotywy to jakiś tam pojazd. Napisałeś, że masz a stole, a chodzi raczej chyba o makiete? Gdybyś od razu podał link np do: http://www.transportszynowy.pl/koloswietlpoc.php oraz do http://forum.modelarstwo.info/threads/dcc-samoróbka-oparta-na-arduino.39867/ lub https://www.dcc24.eu/content/teoria-dcc czy też https://ep.com.pl/files/9782.pdf, byłoby przynajmniej wiadomo o co Ci chodzi. Niestety nie jestem ani kolejarzem ani modelarzem makiet kolejowych, więc Ci nie pomogę.
 11. Czy potrafisz sobie wyobrazić, co będzie się działo w powyższym schemacie, jeżeli ustawisz pin 8 jako wyjściowy i będziesz na zmianę podawał na niego raz HIGH, a po jakimś czasie LOW [1, 0].Czy potrafisz sobie wyobrazić, że jedna dioda jest koloru białego, a druga czerwonego? Czy możesz ewentualnie zastąpić lub wyobrazić sobie, diody jakimś elementem wykonawczym, np przekaźnikiem lub tranzystorem i wtedy podłączyć odpowiednio równolegle wszystkie białe diody z przodu + czerwone z tyłu, a do drugiego wszystkie czerwone z przodu + białe z tyłu? PS Pisałem w tej samej chwili, zanim wyedytowałeś i dodałeś. No i sobie na komplikowałeś.
 12. Pisząc stronę, masz na myśli przód i tył? Jeżeli mają się palić czerwone z tyłu a białe z przodu, a przy zmianie kierunku zmiana, to wystarczy Ci jedna funkcja z dwoma wartościami a nie dwie. Albo jedzie do przodu albo do tyłu. Gdy stoi światła mogą świecić do jazdy w przód? No i co z tym przygasaniem? Które i kiedy. Czy to ma jakiekolwiek znaczenie ile jest diod? Czy nie można połączyć je równolegle z przodu, trzy białe oraz dwie czerwone i identycznie z tyłu? Nie tak bardzo i nie używam nic z tych rzeczy [skype itd.....] A dokładniej albo jedzie do przodu == 1 albo nie == 0.
 13. int moc = 0; moc = - moc; jas = jas + moc; Czy moc cały czas nie ==== zero?! Jeżeli tak, to czyż jas ==== jas i nic się nie zmienia? PS Ok doczytałem, że to do późniejszego wykorzystania. Więc w takim razie, może najlepiej skróć kod, ten który tu pokazujesz i zostaw tylko to co wykorzystujesz aktualnie, aby nie obciążać usiłujących pomóc niepotrzebnymi analizami? PS 2 zamiast: int led7 = 12; // doda czerwona nie lepiej: int czerwona = 12; lub int ledRed = 12; i anaLOGICZNIE [sorry capslock] do różnych innych użytych zmiennych? Wtedy komentarz byłby zbędny, chyba, że opisuje dziaŁAnie: int led4 = 10; // dioda biała do wyłączenia gdy zapali się czerwona int ledWhite = 10; // off when red on Na razie, bez schematu albo opisu nie rozumiem, czy są 3 oddzielne białe diody, czy jedna biała podpięta do 3 pinów, a na początku wspominałeś nawet o 9? Więc na razie nie mam pojęcia o co chodzi, więc jak mam analizować twój program? PS 3 A tak naprawdę, zanim zaczniesz bawić się podłączaniem diod do pinów i pisaniem programu, przemyśl wszystko, narysuj jakiś schemat blokowy i opisz co i jak. Jeżeli ma to być model samochodu, to może wystarczy podłączyć odpowiednie diody zabezpieczone opornikami bezpośrednio równolegle do silnika napędzającego i same będą się zapalały odpowiednio do podanego na silnik napięcia? Kombinujesz jeszcze coś z PWM, więc może chcesz sterować jasnością? Ale jeżeli chcesz pomocy, to wszystko musisz dokładnie opisać i narysować, bo to że masz tam coś na stole nie wiele daje. /// czy chodzi Ci o takie coś? loop { if ((digitalRead(pin) == LOW) && (digitalRead(pin2) == LOW)){ digitalWrite(led7, 1); analogWrite(led4, 0); } else { digitalWrite(led7, 0); analogWrite(led4, 255); } }
 14. Pozwoliłem sobie zażartować, bo oczywiście nie stać mnie na zakup "gołej" kości za 19 zł. Myślałem o płytce ewaluacyjnej. Dzięki @Elvis za wyczerpujący poradnik jak zrobić własną wersję systemu!
 15. Jeżeli producent wspiera linux'a, tutaj tworząc swoją własną, dedykowaną otwartą dystrybucję, to nic więcej do szczęścia mi nie trzeba. Oczywiście nie znaczy to, że przy "przesiadce" z jednej dystrybucji linux'a na inną a szczególnie na małą, nie mogą wystąpić problemy, ale są mniejsze niż niektórzy mają przy zamianie windowsa na linux'a, a nawet co niektórzy mają nic nie robiąc
 16. "Mikrokontrolery STM32 są jednymi najpopularniejszych wśród hobbystów na całym świecie. " Na początku zauważyłem brak "z", a później artykuł tak mnie wciągnął, że już nic nie widziałem a tylko się zastanawiałem, kto prędzej odejdzie do lamusa, ja czy mój stary notebook, zastąpiony tym, lub tego typu innym komputerkiem. W końcu 19 zł, to jak za darmo, tylko co ja zrobię z tymi 9999 pozostałymi sztukami?
 17. Może, gdybyś zamieścił schemat swojego układu, łatwiej byłoby zrozumieć, co usiłujesz osiągnąć? Może wtedy szybciej uzyskałbyś pomoc? Czy słyszałeś coś o komentarzach w kodach źródłowych? Inne uwagi: Fatalne formatowanie kodu! moc jest z Tobą? ale gdy wynosi zero to dużo Ci nie pomoże. Wszystko byle nie zero jeden czy nawet minus jeden będzie dużo lepiej, czyż nie? loop {} "biegnie" szybko i jak się mało dzieje, może być za szybko? Może warto dodać jakiś mały delay(..), a najlepiej poczytaj o millis(). Czytanie stanu włącznika bez debounce i bez usuwania zakłóceń i w nadmiarze, gdy szybka pętla loop{} nie zawsze jest dobre. digitalWrite(pin....{2, 9}, HIGH); te trzy instrukcje, możesz spokojnie wstawić do setup, a najlepiej, zastąpić dwie instrukcje jedną: pinMode(pin.., INPUT_PULLUP); w setupie. Jeżeli chcesz więcej [po]mocy, bez schematu będzie ciężko. No i pamiętaj, że do zadawania pytań, jest forum, a nie chat. Jeżeli się nie poprawisz, nie mam pojęcia co zrobię, może po prostu będę Cię ignorował. PS Jeżeli poprawiasz wcześniejszy kod, to nie rób tego przez edycję swojego pierwszego wpisu. Po prostu nowy, poprawiony umieszczaj jako kolejny nowy wpis.
 18. @kasyx tym razem zgodzę się częściowo z @Treker'em. Wszystko zależy co planujesz potem kiedyś w przyszłości robić. Aby zacząć bawić się arduino, warto poznać podstawy elektroniki i programowania. Do tego celu wystarczy kurs elektroniki na forbocie, a do nauki C mogę z czystym sumieniem polecić Ci: https://helion.pl/ksiazki/jezyk-ansi-c-programowanie-wydanie-ii-brian-w-kernighan-dennis-m-ritchie,jansic.htm#format/d. Jak zauważysz, jest tak rozchwytywana, że nie jest w tej chwili tam dostępna
 19. Ja bym się na twoim miejscu wstrzymał. Jak oglądałeś na filmiku, to pewnie używano go do lutowania elementu SMD. Jak już będziesz miał w planie takie elementy, to zawsze możesz wtedy pomyśleć o takim grocie. A propo filmików i nauki czegokolwiek z takich filmików czy ogólnie z internetu. Powinieneś zdawać sobie sprawę, że internet to ocean informacji, ale znalezienie w nim perły to czasami jak szukanie igły w stogu siana. Bardzo często autorom filmików "nie opłaca" się poprawiać nawet rażących błędów, bo i tak taki filmik już na niego w jakiś sposób zarabia, nawet jak ma negatywną opinię, a może wtedy jeszcze lepiej zarabia i ma lepszą "klikalność". Autor woli w tym czasie zrobić następny i następny ....niż poprawiać swoje stare wypociny. Moim zdaniem dobra książka jest jednak najlepszym źródłem wiedzy, jest tworzona przez zespół - autor, redakcja, recenzent, kolektor itd i już od razu prezentuje wysoki poziom, ale czasami pojawiają się erraty. Książka kosztuje, ale można wybrać taką jaka pasuje. Można wypożyczyć w bibliotece, lub czasami znaleźć w sieci w formie e-booka za darmo. To co napisałem wyżej, nie dotyczy oczywiście kursów na forbocie. Jeżeli ktoś znajduje jakieś błędy i zgłosi je, są poprawiane. Wiem, bo sam zgłaszałem i pewnie zgłoszę wkrótce następne drobne, kosmetyczne poprawki-uwagi.
 20. Moim zdaniem, powinieneś wrócić do podstaw, do opanowania sterowania jednym silnikiem. Właściwie, powinieneś zacząć nawet od dogłębnego opanowania przycisku i włączania i wyłączania diody. Drugą sprawą do opanowania to podstawy programowania. Podejrzewam, że jesteś "absolwentem" jakiegoś wideo-kursu programowania, w którym autor obiecuje, że po obejrzeniu całego kursu, zostanie się programistą, że kurs "przeszło" już tysiące czy tego podobne bzdurne obietnice. Może właśnie dlatego, twój kod staje się coraz bardziej nieczytelny. Ale to jest tylko moje zdanie i mogę się mylić więc jeżeli tak jest to wybacz.
 21. Autor wpisu wyraźnie zaznaczył, że SimulIDE jest jednym z wielu programów do wykonywania symulacji układów elektronicznych. W sieci można znaleźć dużo więcej, np: http://www.elektroonline.pl/a/8871,10-darmowych-programow-online-do-symulacji-obwodow-elektronicznych Czy faktycznie wszystkie są tak do końca darmowe i który z nich jest najlepszy, trudno powiedzieć. Może właśnie TinkerCad? Wcześniej miałem zainstalowany inny, ale teraz zainstaluje SimlIDE i zobaczę czy spełni moje oczekiwania. Aby korzystać z Tinkera, wygląda, że trzeba założyć konto w Autodesku, więc na razie nie sprawdzę go.
 22. Naprawdę Cię to interesuje? Po prostu poczekaj trochę i jak będziesz już w moim wieku to sam się przekonasz, ja nie zaspokoję twojej ciekawości.
 23. Rzeczywiście nie przyłożyłem się, ale liczyłem, że jeżeli @Treker, czy ktoś inny odpowiedzialny, za edycję podstrony z listą książek, jeżeli uzna, za ciekawe, mimo wszystko jednak da jakoś radę i ładniej dołączy informację o tej książce do [tamtej] listy [książek]. Chciałbym jeszcze dodać, że książka mnie zainteresowała, ale dla kogoś zaawansowanego może być dużo mniej warta i taka osoba pewnie nie dowie się z niej nic nowego i ciekawego
 24. Przeglądałem w księgarni książkę: https://helion.pl/ksiazki/programowanie-ukladow-avr-dla-praktykow-elliot-williams,prouka.htm#format/d wydaje mi się, że jest warta swojej ceny. Na stronie wydawnictwa [lub w swojej ulubionej księgarni] można zapoznać się z jej opisem. Książka powyższa nie jest wymieniona [nie zauważyłem] na liście książek: https://forbot.pl/blog/ksiazki-o-robotyce-elektronice-i-programowaniu
×
×
 • Utwórz nowe...