Skocz do zawartości

Kontrola obrotów dwóch silników.


matibu06

Pomocna odpowiedź

Witajcie 🙂

Chcę zrobić sobie pojazd gąsienicowy, na bazie Arduino, sterowany przez bluetooth. Tylko pojawił się jeden problem - skręcanie. Otóż do skręcania trzeba będzie spowolnić obroty jednego silnika, albo całkiem wyłączyć. I szukam rozwiązania problemu, ogolnie mam dwie koncepcje.

1.Dwa silniki, tylko że one musiałyby pracować na tych samych obrotach,do tego potrzebuje opcji wyłączenia każdego z tych dwóch(w celu wykonania manewru skrętu).

2.Jeden mocniejszy silnik, i jakiś sposób na rozłączanie napędu gąsienicy. Myślałem żeby mechanicznie jeden z trybów "odsuwać" od reszty, i w ten sposób gąsienica będzie zatrzymana, a potem tryb zakleszczyć i napęd dalej idzie 😃 A że na przekładni dużych prędkości nie będzie to powinno dobrze zaskakiwać 🙂

Co o tym sądzicie? Jakie proponujecie rozwiązania? 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie jestem w posiadaniu L293, bodajże DNE 😃 Tylko pojawia się kolejne pytanie - załóżmy że jedna gąsienica jedzie po twardej nawierzchni, a druga np w błocie. Wiadomo, błoto stawia większy opór, i czy tu nie wystąpi efekt skręcania w te błoto? Z racji że silnik, który ma większe obciążenie straci nieco obrotów? Czy obydwa wtedy stracą nieco obroty? A może efekt będzie niezauważalny?(pomińmy ewentualny poślizg gąsienicy) Jakiś tam moment obrotowy będzie 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Oczywiście silnik jadący po takiej powierzchni zmieni swoją prędkość... powody mogą być dwa:

- większe obciążenie - zwolni

- mniejsze obciążenie (poślizg) - teoretycznie przyśpieszy, chociaż praktycznie zwolni

Rozwiązanie tych problemów nie jest proste (na pierwszy problem najłatwiej zastosować pomiar prędkości silnika/kół, na drugi trzeba to rozbudować o żyroskopy itp.), ale moje pytanie brzmi po co to Tobie skoro sterujesz robota przez bluetooth? Jak rozumiem ma to być sterowane przez człowieka więc człowiek sam może to skorygować...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.