Skocz do zawartości

Zabezpieczenie przed zmianą polaryzacji napięcia przy użyciu diody zenera

BuxBleed

Pomocna odpowiedź

Cześć, mam problem z zabezpieczeniem układu przed zmianą polaryzacji napięcia. Pan mgr. inż. z którym konsultowałem projekt zasugerował użycie diód zenera. Wysłał mi schemat wg którego miałbym coś takiego zrobić :

Napięcie zasilania układu wynosi 11,4V łączny prąd pobierany przez układ oszacowałem na 0.8-0.9A. Dioda zenera jest na 15V. W związku z czym wyliczyłem rezystor odpowiedni rezystor ograniczający prąd jaki popłynie na wyjście korzystając z prawa Ohma. No więc na wyjściu z tego układu popłynie będzie napięcie 11,4V, nie wiem dlaczego bo przecież jest spadek napięcia na tym rezystorze.

Jednak nie do końca wiem jak takowy układ ma działać. Przecież jak zmieni się polaryzacja zasilania to przez diodę popłynie bardzo duży prąd i ona się przepali, a potem cała reszta układu. No chyba że damy ten bezpiecznik i on przerwie układ gdy popłynie duży prąd. Opiekun twierdzi, że nie jest on konieczny do działania tego układu. Mógłby ktoś mi to rozjaśnić ?

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.