Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #2 – multimetr, pomiary, rezystory


Pomocna odpowiedź

21 godzin temu, ethanak napisał:

A jaką rezystancję ma połączenie (obojętnie czym, blaszką, drutem czy śrubką)?

Chodzi Tobie o samo połączenie bez rezystora? Jeśli tak to nie ma oporu , bo jest dobrym przewodnikiem, czyli zero.

21 godzin temu, ethanak napisał:

Co się stanie, jeśli wyjmiesz rezystor w trakcie pomiaru?

Opór będzie wynosił zero, bo nie ma rezystora.

21 godzin temu, ethanak napisał:

Pamiętaj: nie mierzysz w tym momencie rezystancji rezystora, a połączonych równolegle rezystora i blaszki...

No nie rozumiem tutaj. Czyli co mierzę? W sumie to nic nie mierzę i wychodzi 0, bo opór rezystora mierzy się tylko na samym rezystorze przed i za... No tak to teraz rozumuję...   😛 
 

 

Link do komentarza
Share on other sites

35 minut temu, kasyx napisał:

No nie rozumiem tutaj. Czyli co mierzę? W sumie to nic nie mierzę i wychodzi 0, bo opór rezystora mierzy się tylko na samym rezystorze przed i za...

Jak to nic nie mierzysz?

Mierzysz rezystancję połączonych równolegle Twojego rezystora i blaszki, przy czym blaszkę możesz traktować jako rezystor 0 omów. Teraz ze wzoru mamy:

Rw = (0 * R) / (0 + R)

czyli jak by nie patrzeć zero, prawda?

Wkładając rezystor do płytki stykowej po prostu zwarłeś jego końcówki. A oczywiście zgadzam się, z Tobą, opór rezystora mierzy się na samym rezystorze, nie skręcając razem jego końcówek ani nie zwierając ich blaszką 🙂

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

4 minuty temu, ethanak napisał:

Mierzysz rezystancję połączonych równolegle Twojego rezystora i blaszki, przy czym blaszkę możesz traktować jako rezystor 0 omów. Teraz ze wzoru mamy:

Rw = (0 * R) / (0 + R)

No wszystko jasne ! Dziękuję za pomoc 🙂

Edytowano przez kasyx
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Takie ogólnikowe pytanie odnośnie pomiaru multimetrem.

Cały czas mierzymy spadek napięcia w układzie, który pojawia się na wyświetlaczu multimetra. Natomiast, gdy przykładamy sondy pomiarowe tylko do baterii to w kursie określone jest to jako pomiar napięcia. Możemy również użyć sformułowania również, że mierzymy spadek napięcia na baterii? 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@kasyx raczej nie stosuje się takiego określenia. Bateria jest źródłem zasilania, więc mierzymy napięcie panujące na jej zaciskach i tyle. "Spadek napięcia na baterii" kojarzy się bardziej z sytuacją, w której mówimy "na tej baterii napięcie spadło poniżej XX woltów - chyba jest już rozładowana", ale w tym przypadku chodzi zwyczajnie o to, że zużyta bateria ma mniejsze napięcie na swoich zaciskach 😉

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

zmierzyłem 1-en 0.3Ω, zmierzyłem 2-gi 1,0Ω,  razem 0! - szeregowo

równolegle o,key  podłączyłem 4-y rezystory opór malał.

Cześć Wszystkim!

Wszystko się zgadza. Na początku błędnie podłączyłem. Przeczytałem na temat płytki stykowej. Pozdrawiam!

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@PaYo to stwierdzenie napisane jest w kontekście ilustracji, w której humorystycznie prąd przedstawiono jako tego biegnącego stworka. Im mniejszy opór tym biegnie on szybciej 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

4 godziny temu, PaYo napisał:

elektrony poruszaja sie z ta sama predkoscia. Predkoscia C. 

Nie - elektrony same poruszają się dużo wolniej - ułamek milimetra na sekundę. Z prędkością podobną do prędkości światła (ale nieco niższą) porusza się fala elektromagnetyczna w przewodzie.

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, ethanak napisał:

(ale nieco niższą)

Nieco niższą niż prędkość światła w próżni (i to całkiem sporo niższą, np. tylko 0.7*c), ale w danym ośrodku (kabelku) jest to właśnie obowiązująca "prędkość światła" i nie jest od niczego (w tym ośrodku) niższa, bo jest ona najwyższa możliwa i z definicji żadnej wyższej już być tam nie może.

Link do komentarza
Share on other sites

A idea pradu, tez jest posrana. Dlaczego kierunek pradu jest przeciwny do ruchu elektronow? Co za pacan to wymyslil i dlaczego? 

Aktualizacja:

Prosilbym odpowiedzi w stylu ad1 ad2 i ad3... Mtsle ze tak nikt nie pominie zadnego z moich pytan

Aktualizacja:

Wydaje mi sie ze lepszym slowem bedzie gestosc a nie szybkosc. Poprawcie mnie jesli sie myle

Aktualizacja:

https://teoriaelektryki.pl/jak-szybko-plynie-prad/

Dobra to mi wyjasnilo, teraz juz chyba sie domyslam, dlaczego

Aktualizacja:

17 godzin temu, ethanak napisał:

Nie - elektrony same poruszają się dużo wolniej - ułamek milimetra na sekundę. Z prędkością podobną do prędkości światła (ale nieco niższą) porusza się fala elektromagnetyczna w przewodzie.

 

Serio? Elektrony poryszaja sie tylko kilka milimetrow na sekunde? To bardzo wolno. A przeciez cale zycie mi mowiony ze prad elektryczny to poruszajace sie elektrony. To co to w koncu jest? 

Aktualizacja:

I co to jest ta fala elektromagnetyczna? Ma to  cos wspolnego z dualizmem korpuskularno-falowym albo teoria multi swiata xd? 

Aktualizacja:

No i jak w tym wszystkim prad moze byc szybszy lub wolniejszy? Wole dorosle odpowiedzi a nie jakies ludki na obrazku

Aktualizacja:

No ale w każdym badz razie elektrony chyba maja stala predkosc i nie moga byc szybsze lub wolniejsze. Nawet jesli to tylko niecaly milimetr na sekunde. 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.