Skocz do zawartości

Zautomatyzowany przerób


madik

Pomocna odpowiedź

Inwestycyjny boom w sektorze mięsnym związany byt z wejściem Polski do UE. Firmy, by utrzymać się na konkurencyjnym rynku i spełnić wyśrubowane normy unijne, musiały zainwestować w nowoczesne linie technologiczne.

Właśnie w tym okresie wzrosło zapotrzebowanie na nowe technologie, a co za tym idzie, wiele firm produkujących maszyny dla branży mięsnej w Polsce miało okazję i możliwość rozszerzenia swojej oferty o grupę nowoczesnych maszyn oraz linii produkcyjnych - opisuje Anna Pater, właścicielka firmy Goster.

Jednak po okresie inwestycyjnej zwyżki, branża przeszła w czas stagnacji, obserwowany mniej więcej od połowy 2008 r. Jak wskazuje nasza rozmówczyni, firmy działające w branży mięsnej zaczęły szukać oszczędności, które pozwoliłyby zachować wydajność produkcji i zmniejszyć zapotrzebowanie na zasoby ludzkie oraz media.

Robot przy mięsie?

W nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych w sektorze mięsnym coraz częściej wykorzystywane są również roboty przemysłowe, do tej pory raczej kojarzone z zakładami motoryzacyjnymi czy elektronicznymi.

Roboty mogą zostać zastosowane jako elementy końca linii, czyli do paletyzacji gotowych produktów np. w postaci puszek, słoików itp. - mówi Wojciech Kmiecik, dyrektor ds. marketingu i PR firmy Astor.

W takim przypadku korzyści są charakterystyczne dla zrobotyzowanej paletyzacji, czyli zwiększona jest wydajność, zwiększona elastyczność produkcji, w porównaniu z dedykowanymi paletyzatorami, ponieważ jeden robot może obsługiwać kilka linii, a dodatkowo zmiana asortymentu nie powoduje problemu przeprojektowania urządzenia. Do zalet takich rozwiązań zalicza się również zmniejszenie kosztów oraz ograniczenie zagrożenia zdrowia pracowników występującego przy pracy z ciężkimi przedmiotami.

W poszczególnych etapach obróbki dedykowane maszyny mogą również kroić i mieszać surowiec ze składnikami - kontynuuje Wojciech Kmiecik.

Roboty mogą też być wykorzystywane do znakowania lub wizyjnej kontroli jakości, jednak zależy to od konfiguracji linii produkcyjnej, która w takie możliwości może być już wyposażona.

W Polsce wykorzystanie robotów przemysłowych w zakładach przetwórstwa mięsnego nie jest jeszcze szeroko rozpowszechnione, choć obserwujemy wzrost zainteresowania klientów tego typu aplikacjami - mówi Paweł Gałązka, członek zarządu firmy Pro-Control.

Zdaniem naszego rozmówcy, zadania, jakie można powierzyć robotom w tym sektorze, obejmują aplikacje typu pick & place oraz paletyzację. Czasem roboty spełniają funkcje nietypowe, jak np. rozbiórka mięsa.

W zależności od specyfiki konkretnego zadania można bazować na robotach wieloosiowych, SCARA lub Delta - mówi Paweł Gałązka.

Ważne natomiast jest, aby zastosowane urządzenia posiadały dopuszczenie do pracy w rygorystycznych reżimach sanitarnych oraz były przystosowane do wysokociśnieniowego mycia chemicznego. Praktycznie każdy producent oferuje już swoje urządzenia w wykonaniu clean room.

Dzięki funkcji prowadzenia robota przez system wizyjny możliwe jest także wykorzystanie tych urządzeń przy typowych dla zakładów mięsnych liniach, gdzie produkty nie są dobrze pozycjonowane, a dodatkowo występuje duża nieregularność kształtów. W przemyśle spożywczym stanowiska zrobotyzowane najczęściej wykorzystywane są do przenoszenia oraz pakowania produktów z linii do opakowań zbiorczych lub skrzynek transportowych oraz do pa-letyzacji zgrzewek, kartonów czy różnego typu transporterów. Jak wyjaśnia przedstawiciel Pro-Control, aplikacje związane z paletyzacją przeważnie nie wymagają bardzo szybkich jednostek, ale ze względu na często występującą konieczność zmiany orientacji przenoszonego produktu, konieczne jest zastosowanie elastycznego, wieloosiowego robota.

Typowe aplikacje to transport półtusz i innych elementów, paletyzacja skrzynek z mięsem i wędlinami, pakowanie i paletyzacja opakowań zbiorczych - informuje Paweł Gałązka.

W prostszych zadaniach zwykle wystarcza czteroosiowy dedykowany robot paletyzujący, co pozwala na ograniczenie kosztów wdrożenia. Dodatkowo roboty wieloosiowe znajdują zastosowanie do wykonywania zadań uciążliwych dla ludzi, wymagających zatrudnienia wielu osób na zmianie, pracujących rotacyjnie. Jako przykład można podać obsługę pakowania i transportu w chłodniach.

Poza pakowaniem i paletyzacją ciężkich produktów, w sektorze mięsnym znajdują zastosowanie roboty i manipulatory o mniejszym udźwigu, np. nie przekraczającym kilku kilogramów. W takim przypadku ich zaletą jest bardzo szybka praca. Stanowiska takie służą najczęściej do podejmowania z linii produkcyjnych mniejszych elementów i układania na tackach, np. kiełbasek, opakowań foliowych z krojoną wędliną, tacek z mięsem i wędlinami, parówek, kawałków mięsa do zestawów grillowych, udek czy piersi.

Aplikacje bazujące na szybkich robotach typu Delta, SCARA czy dedykowanych jednostkach wieloosiowych pozwalają na osiągnięcie wydajności osiągającej 150-180 cykli pracy na minutę - informuje Paweł Gałązka.

Zaletą wykorzystania robotów w zakładach mięsnych jest to, że mogą współpracować z systemami wizyjnymi, dzięki czemu możliwe jest pobieranie z linii produktów, które są rozrzucone w sposób nieregularny. Ponadto robot zastępując człowieka przy wykonywaniu prostych czynności powtarzalnych, wpływa na ograniczenie kosztów, realizując zadania do tej pory zlecane wielu pracownikom. Dodatkowym plusem jest poprawa jakości i dokładności obróbki mięsa. Ograniczenie zaangażowania ludzi w strefach czystych pozwala także na redukcję kosztów związanych z zapewnieniem odpowiednich badań i świadectw dla pracowników.

Z punktu widzenia wdrożeń dla tego sektora kluczowe znaczenie ma fakt, że niektóre modele robotów dostępne są w specjalnym wykonaniu dla przemysłu spożywczego i mogą pracować w strefach czystych - wyjaśnia przedstawiciel Pro-Control.

Źródło:http://finanse.wp.pl/kat,104114,title,Zautomatyzowany-przerob,wid,11485514,wiadomosc.html?ticaid=18bbb&_ticrsn=3

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.