Skocz do zawartości

Zaprojektować 3-bitowy rejestr szeregowy przesuwny w lewo i w prawo


adrian2115

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry mam do zaprojektowania 3-bitowy rejestr przesuwny w lewo i w prawo. Cała treść widnieje na poniższym zdjęciu:
 2760117600_1591012172_thumb.jpg.
Projekt mam wykonać w programie MicroCap.
 7646031600_1591012308_thumb.jpg 
Narazie połączyłem 3 rejestry 74LS74A, które zbudowane są z przerzutników typu D i chciałem doprowadzić impulsy zegarowe. W zadaniu także muszę uzyć bramek logicznych. Nie wiem, dokładnie jak wykorzystać bramki logiczne do zmiany z rejestru przesuwającego w prawo, na rejestr przesuwający w lewo. Czy mógłby ktoś mnie nakierować jak rozwiązywać takie zadania, bądź podać dobre źródła aby to lepiej zrozumiał. Pozdrawiam serdecznie.

Link do komentarza
Share on other sites

Samego programu MicroCap nie znam. Ale myślę, że mogę trochę doradzić odnośnie samej logiki rozwiązania.

  1. Wejście x nie wchodzi na rejestr przesuwny. To jest osobne wejście sterujące. Na dalszych schematach wejście rejestru oznaczę jako d_in.
     
  2. Mamy zmieniać kierunek, więc musimy mieć wybór czy na wejście danego rejestru wchodzi wartość z rejestru lewego, czy prawego. Logiką która to robi jest tak zwany multiplekser. Na podstawie wejścia sterującego x wybiera czy na wyjściu będzie wejście a, czy b (nam wystarczy z dwoma wejściami "danych" i jednym sterującym).
    Mimo, że na pierwszy rzut oka nie wygląda, multiplekser jest tak naprawdę zwykłą funkcją logiczną i można go złożyć z bramek. Jako podpowiedź załączam jego tablicę prawdy:mux.thumb.png.3e4729ce6841662972b3a341a5bb77f5.png
     
  3. A jak już mamy multiplekser, to możemy stworzyć rejestr przesuwający w obie strony. Dla mnie bardziej intuicyjne było narysowanie przerzutników odwróconych o 90 stopni w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara:
    rejestr.thumb.PNG.743fba36d285dc671ef5e37f9a9e687d.PNG
    Pozostaje zamienienie multiplekserów na bramki logiczne realizujące tą samą funkcję, oraz ustalenie gdzie jest prawo, a gdzie lewo 🙂
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.