Skocz do zawartości

Resetowanie Arduino przy wyłaczeniu przekaźnika sterującego elektrozaworem 12V


mker

Pomocna odpowiedź

Cześć,

1. Mam problem z resetowaniem mojego Arduino Uno.

Projekt całościowo jest większy ale problem występuje podczas sterowania przekaźnikiem.

W układzie jest Arduino Uno, moduł 2 przekaźników sterowany staem niskim, cewka elektrozaoru zasilana 12V.

Podłaczenie jak na schemacie - zasilacz 3A 5VDC (wrzuciłem zdjęcie zasilacza) podłaczony do Arduino na Vin i GND, moduł przekaźnika VCC i GND podłączone do arduino, Zasilacz 12V podłączony przez styk otwarty przekaźnika do cewki elektrozaworu (testowałem podłaczenie prze przekaźnik plusa oraz masy - efekt bez zmian).

Po wysterowaniu na wyjściu ztanu niskiego następuje załączenie przekażnika a po wysteroaniu stanu wysokiego jego wyłączenie. Gdy nie ma podłaczonego elektrozawory wszystko działa poprawnie. Po podłączeniu elektrozaworu mogę wysterować przekaźnik i elektozawór zostaje załączony. W chwili gdy chcę go wyłączyć arduino jest resetowane lub się zawiesza. 

Nie wiem jakim cudem wyłączenie przekźnika pod obciążeniem robi mi ten reset skoro strona styków przekaźnika to odsearowany niezależny obwód podłączony do oddzielnego zasilacza.

moduł przekaźnika jaki użyłem:

LINK

 

Myślę też nad wymianą tych przekaźników na MOSFET (klucz tranzystorowy) jednak chcę rozwiązać ten problem bo w przyszłości chciał bym używać przekaźników a chwilowo stanąłem w martwym punkcie.

MOSFET LINK

2. Docewo będę chcił sterować 6 przekaźnikami do których podepnę rózne odbiorniki na 12V i 230V przy tych 6 przekaźnikach (1 moduł 4przek a drugi 2 przekaźniki) zauważyłem że gdy arduino załącza je po kolei można zaobserwować na podłączonym wyświetlaczu przygasanie i potrafi się również zresetować. 

Nie wiem jak obejść ten problem bo niestety moduł przekaźników gdy jest zasilony z GND i VCC z innego zasilacza (nie z Arduino) nie reaguje na to co jest wystawiane na wyjściu pinu sterującego. 

Czy można jakoś zasilać te moduły tak aby nie obciążać Arduino? 

problem UNO-reset.jpg

zasilacz 5V.jpg

Edytowano przez mker
Link do komentarza
Share on other sites

Moze sprobuj dorzucic jakis kondensator ~1000uF na zasilanie modulu jak najblizej...generalnie mozna calkiem odseparowac logike modulu od zasilania tranzystora/cewki przekaznikow i problem by napewno zniknal, tylko ze wtedy trzeba drugie zasilanie 5v...temat mnie interesuje bo akurat na dniach bede robil to samo i juz plytke zaprojektowalem na zasilenie jak u Ciebie..

Link do komentarza
Share on other sites

Zasilanie za pośrednictwem pinu VIN wymaga co najmniej 7V. Jeżeli chcesz zasilać Arduino 5V to musisz je podać na pin 5V i wtedy omijasz regulator napięcia na płytce.

Twoje problemy mogą być związane z niewłaściwym zasilaniem płytki Arduino.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Ja bym zastosował jakiś układ gaszący przepięcia na cewkach elektrozaworów, jeśli to nie sprawi problemu to mogą to być diody włączone zaporowo ALE wtedy uwaga na polaryzację zasilania! Jeśli zaś diody odpadają to próbowałbym z gasikiem rc na stykach przekaźnika

Dnia 14.01.2022 o 12:44, mker napisał:

Nie wiem jak obejść ten problem bo niestety moduł przekaźników gdy jest zasilony z GND i VCC z innego zasilacza (nie z Arduino) nie reaguje na to co jest wystawiane na wyjściu pinu sterującego.

Masy masz połączone w takim układzie? 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.