Skocz do zawartości

Projekt: moduł, czujniki (temp., wilg.), czas rzecz., zapis danych, zasilanie


Vigooo

Pomocna odpowiedź

Projekt: moduł, czujniki (temp., wilg.), czas rzecz., zapis danych, zasilanie

 

Dzień dobry Państwu, 

Kilka słów wstępu,

Potrzebuję Państwa pomocy przy budowaniu mojego pierwszego, ambitniejszego projektu. Pomoc o którą proszę dotyczy doboru oraz działanie urządzeń zaangażowanych w funkcjonowanie całego projektu oraz pomoc przy zminimalizowaniu problemów z kodem, ponieważ będę robił to pierwszy raz. Będę wdzięczny za każdą wiadomość, odpowiedź.

Bardzo liczę na Państwa pomoc, wskazówki i oczywiście dyskusję. Cały opis projektu postaram się przedstawić w jak najbardziej logiczny sposób, żeby każdy wypowiadający się, mógł odnieść się do konkretnej części opisu. Liczę na owocną dyskusję, która pomoże mi jak i również innym forumowiczom w przyszłości.

 

1. Ogólne założenia, opis projektu.

Projekt wykorzystany będzie do odczytu poszczególnych parametrów gleby i powietrza NA ZEWNĄTRZ.

Moduł sterujący dwoma czujnikami temperatury NA ZEWNĄTRZ, czujnik wilgotności gleby w czasie rzeczywistym, zapis/przesył danych, zasilanie wszystkich urządzeń. Wspomnę, że na miejscu działania urządzeń nie będzie zasilania z sieci, nie będzie urządzenia które w łatwy sposób odbierze dane (na przykład połączenie modułu do komputera). Po prostu urządzenie będzie działało w terenie. Odczyt parametrów będzie co godzinę, wstępnie myślałem o karcie pamięci (jeśli dałoby się przesyłać dane w chmurę byłoby lepiej). Co do zasilania, chciałbym żeby to było nieprzerwane działanie, z początku myślałem o jakimś akumulatorze, ale z czasem skłaniam się do modułu zasilania słonecznego. 

 

2. Wstępny pomysł na urządzenia 

a) Moduł - ESP (nie mam pojęcia jaki model)

b) Dwie sondy temperatury wodoodporne (DS18B20)

c) wodoodporny czujnik wilgotności (SparkFun SEN-17731)

c) moduł czasu rzeczywistego 

d) slot na kartę pamięci lub przesył danych do chmury o ile to możliwe

d) zasilanie (moduł zasilania słonecznego DFRobot)

e) nie myślałem jeszcze nad obudową wszystkiego, jeśli ktoś miałby pomysł do zabezpieczenia przed wilgocią i temperaturą, śmiało :)

 

ad. do b), c) - myślałem również o zastąpieniu jednego czujnika temperatury i czujnika wilgotności takim zestawem: SHT30 - Adafruit 4099

Podejrzewam, że będzie to łatwiejsze rozwiązanie lecz niekoniecznie tańsze.

 

ad. do d) tak jak wcześniej wspominałem myślałem o akumulatorze, ale również chciałbym żeby pomiary były nieprzerwane i skłaniam się ku małemu panelowi oraz baterii która zmagazynuje i prześlę energię. Podałem przykładowe urządzenie na które wpadłem, nie wiem czy jest dobre.

 

PS. Jeśli znają Państwo jakieś odnośniki do gotowych rozwiązań, również będę bardzo wdzięczny. Może uda nam się coś wspólnie zbudować. Z góry dziękuję za każdą wiadomość. 

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.