Skocz do zawartości

Problem z pomiarem natężenia w 3 cz. kursu elektroniki


Szarkenado

Pomocna odpowiedź

Witam. Mam problem ze zmierzeniem natężenia prądu w "Kurs elektroniki – #3 – prawa Ohma i Kirchhoffa w praktyce". Mam miernik UNI-T UT33D+. Gdy mam podłączoną baterię 9V i rezystor 10K to amperomierz wskazuje 0,6mA zamiast 0,9mA jak wynika z wyliczeń. W przypadku rezystora 1K ta różnica jest jeszcze większa, bo zamiast około 9mA pokazuje 1,8mA. Mierzyłem baterię i rezystory i są ok. Układ łączę na płytce stykowej identycznie  jak na zdjęciach w kursie. Ktoś ma pomysł skąd taka różnica?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dodam, że podczas pomiaru napięcia w dalszej części kursu zauważyłem, że bateria pod obciążeniem, czyli przy podłączonych obu rezystorach 1K i 10K pokazuje mi 6V gdy mierzę spadek napięcia całego układu, a w kursie jest, że powinno być 9,55V. Ktoś potrafi wytłumaczyć dlaczego tak jest?

Link do komentarza
Share on other sites

@Szarkenado witam na forum 🙂 Częściowo sam odpowiedziałeś właśnie na swój problem - jeśli napięcie na baterii spada to wyniki będą niższe, bo do wzoru musisz podstawić faktyczne napięcie baterii, a nie teoretyczne. Teraz pozostaje jedynie odpowiedzieć na pytania dlaczego bateria ma niższe napięcie pod obciążeniem. Dzieje się tak, gdy bateria jest rozładowana. Ma ona wtedy zbyt małą wydajność, aby pobrać z niej większy prąd, a to skutkuje obniżeniem napięcia wyjściowego. Jeśli robiłeś dużo eksperymentów lub zostawiłeś na dłużej układ z rezystorami i podłączoną baterią to mogła się ona rozładować. Jeśli nie, to mogło się też tak zdarzyć, że trafiłeś na uszkodzoną baterię - jest to mało prawdopodobne (rzadko występuje taki problem), ale jest to możliwe. Jak myślisz, co było przyczyną tego rozładowania baterii u CIebie?

  • Pomogłeś! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@Szarkenado W rozumowaniu tego zagadnienia posługiwałeś się widocznie uroszczonym schematem obwodu zamkniętego. Pominąłeś bardzo istotne elementy tego układu. Są to - rezystancja wewnętrzna baterii, która zmienia się wraz z zużyciem (rozładowaniem) jej, rezystancja amperomierza i rezystancja przewodów. Bardziej dokładny schemat przedstawiam na załączonym obrazku:

 

Obwód 1.jpg

Dodając do siebie poszczególne spadki napięć powinieneś otrzymać (w przybliżeniu) te wspomniane 9,55V. Piszę, że w przybliżeniu bo może wystąpić jeszcze błąd (błędy) pomiaru, w których mieści się także błąd wynikający z tolerancji przyrządu pomiarowego i prąd woltomierza. Myślę, że potrafisz teraz sobie poradzić z tymi obliczeniami. 😊

P.S. Jeśli coś jest niejasne - pytaj śmiało. 

 

Edytowano przez Preskaler
  • Pomogłeś! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam u mnie dokładnie ten sam problem zastanawiałem się właśnie czy bateria czy ,może miernik, ale póki mierzę Elementy pojedynczo to wszystko jest git po podłączeniu do płytki nic się nie zgadza ciężko kontynuować kurs jak widać zupełnie co innego w kursie a co innego na pomiarach, bateria z zestawu forbot, także chciałem się kolegi zapytać czy wymiana baterii pomogła?

ew polecacie inne źródło zasilania do kursu?

Edytowano przez MaraXus
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@MaraXus Kupiłem drugą taką baterię 9V, tylko innej firmy i problem rozwiązany. Wszystkie doświadczenia dalej idą bez problemu i pomiary zgadzają się z tymi w kursie. Widocznie mieli jakąś wadliwą partię skoro nie tylko ja miałem taki problem.

Edytowano przez Szarkenado
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Może nie były to baterie wadliwe ale miały dużą oporność wewnętrzną. Jak każde urządzenie zasilające, baterie też powinny być edytowane. Są więc takie o dużej, chwilowej wydajności prądowej, są większej i mniejszej "pojemności" (mAh)i są różnych typów. Ogniwa węglowo-cynkowe, alkaliczne itp. Podobnie jest z akumulatorami i zasilaczami. Jedno jest pewne - przy niezgodności pomiarów z teoretycznymi oczekiwaniami, należy mocno pomyśleć i wykombinować dlaczego istnieją rozbieżności. 😊

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.