Skocz do zawartości

Wykorzystanie funkcjonalności robotów w maszynach pakujących


Master

Pomocna odpowiedź

Na ostatnich pokazach PACK EXPO w Las Vegas, mnóstwo obserwatorów zauważyło znaczne rozprzestrzenienie się robotyki wspierającej maszyny pakujące. Robotynie są już ogromnymi maszynami z przegubowymi ramionami stosowanymi tylko w przemyśle motoryzacyjnym, coraz częściej znajdują wykorzystanie w przemyśle pakującym , znajdują się na liniach produkcyjnych przy składaniu, pakowaniu, sklejaniu oraz paletyzowaniu.

Roboty dwu- oraz trój-osiowe znajdują zastosowanie przy przenoszeniu produktów, jak i przy pakowaniu produktów. Dostawcy maszyn pakujących zapewniają wraz ze swoimi systemami zintegrowane roboty osiągające świetną synchronizację i płynność ruchów przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby podzespołów oraz wymiarów. Wkrótce będziemy mogli oglądać coraz częściej wiszące roboty dwu- bądź trój-osiowe zwane potocznie "pająkami" (nazwa ta wzięła się od układu kilku trójkątnych ramion przypominających odnóża pająka ) , spowodowane je to wygasającym patentem na te urządzenia. Już teraz "pająki" są oferowane konstruktorom maszyn pakujących jako rozszerzenie do ich własnej oferty. Moda maszyny z zintegrowanymi możliwościami robotów dosięgła również sprzedawców oprogramowania OEM-owego , którzy nie chcąc stracić wyłączności na sterowanie systemami , próbują zabezpieczyć możliwości inżynieryjne, kontrolować innowacje technologiczne oraz rynek, jako ich własność intelektualną.

WYZWANIE

Grupa doradcza ARC opublikowała raport zatytułowany "Zintegrowana Robotyka zwiększająca fleksyjność oraz możliwości maszyn pakujących". Starszy analityk Sal Spada pisze o wyzwaniu stojącym przed konstruktorami systemów pakujących, że :

- "wyzwanie dla konstruktorów maszyn pakujących jest tym większe gdyż ruchy robotów nie są ich domeną , kinematyka tych ruchów wykorzystuje wysoko wyspecjalizowane algorytmy , płynne przekształcanie jednego obiektu wektorowego w drugi. Z drugiej strony dla producentów robotów ważne będzie reklamowanie własnych systemów sterowania wraz ze swoimi robotami , w ten sposób będą oni zdolni zachować szczątkową kontrolę nad tak prężnie rozwijającym się rynkiem jakim są systemy sterowania. Trzeba dodać również , że możliwości sterowania robotami są coraz bardziej różnorodne , co pozwala sprzedawcom oprogramowania OEM-owego projektować własne systemy uzupełniające mechanikę producentów robotów . Nowe rozwiązania mogą nie tylko wyprzeć multikontrolery, kontrolery maszyn pakujących bądź nawet sterowniki PLC."

Oto przykłady maszyn pakujących wspieranych przez robotykę :

Nuspark Engineering

Kanada

Niewielkich rozmiarów pakowarka kartonów może być wyposażona w jeden lub dwa

dwu-osiowe "pająki" , ilość robotów uzależniona jest od wymaganej wydajności. Firmie udało się zsynchronizować podawanie arkuszy , ich składanie , a także kontrolę poprawnego otwierania .To są niektóre z zysków jakie odniosło Nuspark poprzez wdrożenie robotyki do swoich maszyn pakujących. Dodatkowe ramię nie ma znacznego wpływu na rozmiary , w projekcie używane są serwomechanizmy , które nie wpływają na wielkość rozdzielnicy.

Fallas Automation Adabot R700

USA

Firma Fallas jest autorem Adbota sterowanego oryginalnymi sterownikami tejże firmy. Projektanci wybrali dwu-osiowe "pająki" ze względu na większy zasięg i udźwig niż trój-osiowe, zbudowane są one z bardzo lekkich i stabilnych włókien węglowych by zoptymalizować udźwig i prędkość. W wyniku czego otrzymujemy do 80 cykli na minutę dla ładunków do 2 funtów , natomiast ładunków do 5 funtów do 40 cykli na minutę. Fallas specjalizuje się w przenoszeniu nieporęcznych produktów pakowanych. Fleksyjność robotów wliczając w to obrotowy przegub , imitujący ludzki nadgarstek pozwala robotowi tworzyć różne wzory opakowań , normalnie wymagało by to dwóch różnych maszyn. Operator może zaprojektować te wzory za pomocą HMI i zapisać do ponownego użycia.

O ELAU

ELAU jest jedyną firmą na całym świecie , wyspecjalizowaną w dziedzinie automatyzacji przemysłu pakującego. ELAU wyposaża corocznie w systemy sterowania maszyny o równowartości 1 mld dolarów. Około 35000 systemów PacDrive jest stosowanych w maszynach pakujących na całym świecie. Innowacyjne technologie w dziedzinie mechaniki, oprogramowania i usprzętowienia zaspokaja rynek domagający się coraz większej fleksyjności i wydajności systemów pakujących . Jednym z głównych atutów ELAU jest modułowość , a także najnowszy system z Inteligentnymi Modułami Serwomechanizmów PacDrive , system jest zgodny z standardem Plug&Play co jest wielką zaletą .

465.jpg&szer=220&wys=320

Źródło : Robotyka

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.