Skocz do zawartości

Wskaż przedmiot, a robot go przyniesie


Master

Pomocna odpowiedź

Zespół naukowców z Georgia Institute of Technology oraz Emory University, pod kierownictwem Charlie Kemp opracował metodę na to, by poinstruować robota jak odnaleźć i przynieść przedmiot, którego nigdy wcześniej nie widział, przy pomocy wskaźnika laserowego.

El-E jest robotem zaprojektowanym, by pomagać niepełnosprawnym ludziom w wykonywaniu codziennych prac. Potrafi samodzielnie dotrzeć do przedmiotu wskazanego zielonym wskaźnikiem laserowym, podnieść do i przynieść użytkownikowi, innej osobie, lub do dowolnej wskazanej lokalizacji.

Robot potrafi chwycić i przynieść kilka rodzajów przedmiotów domowych, jak ręczniki, lekarstwa, czy telefony, leżące na podłodze, czy stole.

Robot wykorzystuje wbudowaną wielokierunkową kamerę, która pozwala mu ‘widzieć’ większą część pokoju. Gdy robot zauważy, przedmiot oświetlony przez wskaźnik laserowy, kieruje w tę stronę swoje dwie kamery, by określić pozycje przedmiotu w trzech wymiarach. Następnie wyznacza drogę do wskazanego przedmiotu. Jeśli przedmiot znajduje się powyżej poziomu podłogi, robot odszukuje krawędź powierzchni, jak krawędź stołu, na której przedmiot się znajduje.

Przyniesienie nieznanego obiektu jest nie lada wyzwaniem. Aby to zrobić, robot określa wstępnie miejsce, w którym znajduje się przedmiot. Umieszcza następnie nad nim dłoń, a kamera umieszczona w dłoni abstrahuje go z tekstury stołu, czy podłogi. W końcu chwyta przedmiot wykorzystując czujniki umieszczone w dłoni.

Gdy robot chwyci wreszcie przedmiot, wskaźnik laserowy kieruje go w pożądane miejsce, gdzie może przedmiot odłożyć, lub oddać użytkownikowi. El-E potrafi rozróżnić te dwie sytuacje, gdy odkłada przedmiot, lub oddaje go komuś. Gdy wykryje przed sobą ludzka twarz, delikatnie przesuwa przedmiot w stronę człowieka tak, by ten mógł go odebrać.

Gdy w pobliżu wskazanego miejsca nie ma ludzkiej twarzy, robot po prostu go odkłada.

Naukowcy z Georgia Tech i Emory pracują obecnie nad rozwinięciem możliwości El-E tak, by mogła ona włączać i wyłączać światło, czy otwierać i zamykać drzwi.

Źrodło : Automatyka

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.