Skocz do zawartości

Roboty już wkrótce w aptekach!


tommerg

Pomocna odpowiedź

Roboty już wkrótce w aptekach!

Już wkrótce także i pracowników apteki zastąpią roboty, a to wszystko przez opracowanego na Uniwersytecie Kalifornii w San Francisco, automatycznego systemu wydawania leków.

Otrzymanie złego leku i mogące wystąpić przez to skutki uboczne to jedne z największych problemów, przed którymi stają pacjenci tradycyjnej Służby Zdrowia (pomijając już tutaj sytuację tej instytucji w naszym pięknym kraju), według CEO Centrum Medycznego UCSF – Marka Lareta. Twierdzi on także, że w trakcie przeprowadzanych testów, system był w stanie wydać ponad 350 tysięcy dawek bez najmniejszej pomyłki. Niektóre z nich mogły nawet przygotowywać specyfiki potrzebne do chemioterapii.

Spore, zajmujące cały przydzielony im pokój, roboty, układają leki w sterylnym środowisku w specjalnie przygotowanych do tego pudełeczkach. Następnie wystarczy mu jedynie zeskanować zapisaną w cyfrowym formacie receptę, a ramię robota z łatwością znajduje poprawnie oznaczone opakowanie z lekiem, przygotowuje odpowiednią porcję w workach foliowych oznaczonych kodem kreskowym, aby łatwo móc je zidentyfikować i umieszcza je w pojemniku, z którego trafiają do pacjenta.

Gdy lek trafi do chorego znajdującego się w szpitalu, poddawany będzie kontroli poprzez skanowanie kodów kreskowych umieszczonych na karcie pacjenta, aby upewnić się, że przydzielona została odpowiednia dawka. Z kolei lekarze mają zaprzestać wypisywania papierowych recept i w zamian wpisywać je bezpośrednio do systemu komputerowego, oczywiście przypisując je pod osobę pacjenta.

Automatyzacja farmacji jest projektem bardzo atrakcyjnym dla lekarzy, czy też zarządców szpitali, którzy ciągle szukają sposobu na zwiększenie szybkości i dokładności przygotowywania leków, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów pracy. Farmaceuci twierdzą wręcz, że uwolni ich to od żmudnych, mechanicznych aspektów ich pracy i da więcej czasu na prowadzenie konsultacji z lekarzami, aby lepiej dostosować leki do indywidualnych potrzeb pacjentów. System wejdzie do użytku już wkrótce w Stanach Zjednoczonych. Ciekawe, kiedy (jeśli w ogóle), możemy się spodziewać chociaż minimalistycznej wersji takiej platformy w Polsce...

Źródło: http://news.cnet.com/

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.