Skocz do zawartości

[Bascom] Problem z fukcją WAIT - elektronika czy program


petrow17

Pomocna odpowiedź

Witam,
W książce z BTC "Programowanie mikrokontrolerów AVR w języku BASCOM" oraz na płytce testowej, z której korzystałem na warsztatach ATmega8 była podłączona do zasilania w taki sposób:

Na płytce testowej którą właśnie robię zastosowałem to samo rozwiązanie.

A mój problem jest taki, że przy przykładowym programie który ma zaświecać diode na 1s

$regfile="m8def.dat"
$crystal=8000000

config pinc.1=output

Do
Portc.1=0
Wait 1
Portc.1=1
Wait 1
Loop

Dioda ta świeci przez 8.34s

Co może być tego przyczyną i jak to naprawić?

Czy jest to kwestia błędnego wgrywania programu do uC (używam USBasp + Burn-O-Mat),
czy jest to wina samego procka? A może to coś innego?

Link do komentarza
Share on other sites

fusy ustawione prawidlowo? bo wyglada na to, ze uC chodzi z predkoscia 8 razy mniejsza niz planowana czyli 1 MHz czyli tyle ile ma wew. rezonator w procesorze. (+/- te 0.3 s bo dokladnosc to on ma slaba)

Link do komentarza
Share on other sites

Fusebity nie ustawiane w ogóle, mówiąc szczerze to nie do końca wiem o co z nimi chodzi..

Na warsztacie uC był od początku wsadzony w płytke i tylko robiło się połączenia i program...

Link do komentarza
Share on other sites

Fusebity nie ustawiane w ogóle, mówiąc szczerze to nie do końca wiem o co z nimi chodzi..

Na warsztacie uC był od początku wsadzony w płytke i tylko robiło się połączenia i program...

ATmega8 ma pierwotnie ustawiony oscylator na 1MHz wewnętrzne. Wykorzystujesz tą atmege z warsztatów czy nową? Bo jak nowa to musisz przestawić fusebity.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

czyli 011100:Ext. Crystal/Resonator Medium Freq.; Start-up time: 258 CK + 64 ms; [CKSEL=1100 SUT=01]

w hex editor jest tylko:

przy czym jak daje low:dc to jak wchodze w inna zakladke to mi samo zmienia na e1 lub d9..

w zakladce oscilator clock, jest kilka innych ale w kazdej start-up time jest dzielony na fast i low rising power

zauwazylem ze jest opcja "seve fuses to file". bądz uprzejmy ustawić to, zapisać do pliku i wstawić jako załącznik.. tak chyba będzie najprościej i najszybciej, a ja sobie przeanalizuje to co napisałeś, porównam z tym co w pliku i może zrozumiem...

[@Edit]

Kombinowalem sam i dwa procki przestaly odpowiadac.. w jedny dalem low na DC > aply > write, zapisalo mi fusebity i juz nic wiecej z prockiem nie da sie zrobic ;/

w drugim w zakladce oscilator/clock dalem wszedzie na te 8MHz i tez procek wymiekl po wgraniu tego ;/

C:\Program Files\MCS Electronics\BASCOM-AVR\avrdude\avrdude.exe -C C:\Program Files\MCS Electronics\BASCOM-AVR\avrdude\avrdude.conf -p m8 -P usb -c usbasp  -U flash:w:C:\Documents and Settings\Piotr\NONAME1.HEX:a 

avrdude.exe: error: programm enable: target doesn't answer. 1 
avrdude.exe: AVR device initialized and ready to accept instructions

Reading | ################################################## | 100% 0.03s

avrdude.exe: Device signature = 0x000000
avrdude.exe: Yikes!  Invalid device signature.
            Double check connections and try again, or use -F to override
            this check.


avrdude.exe done.  Thank you.
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.