Skocz do zawartości

Prosty schemat sumo


primopk

Pomocna odpowiedź

Witam!

Ostatnio postanowiłem stworzyć jak najprostszy schemat dla robota sumo (nie mówię to o kategorii standard sumo tylko ogólnie o zasadzie działania). A więc schemat

Czy to może w ogóle zadziałać?

Jest to mój pierwszy schemat więc proszę nie krytykować. Mam jeszcze małą prośbę. Ma ktoś może bibliotekę do eagla z mostkiem SI9986CY ponieważ nie mogłem znaleźć dlatego użyłem attiny który ma taką samą obudowę.

Z góry dzięki!

Link do komentarza
Share on other sites

Gdzie nie spojrzę na schemacie to błąd.

Dlaczego wiele wyjść/wejść podłączasz bezpośrednio pod VCC/GND? (np. jak KTIR ma ściągnąć sygnał wyjściowy do zera, skoro jest on podpięty bezpośrednio pod VCC?)

Dlaczego nigdzie nie stosujesz kondensatorów?

Popatrz na schematy kolegów, pomyśl dlaczego jest tak a nie inaczej i popraw swój schemat, bo w tej formie jest tu więcej błędów niż poprawnie pociągniętych ścieżek.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jakie czujniki używasz?

Gdzie i jakie zasilanie podłączysz?

Ten układ sterownika silników to kompletnie nie ma sensu (pewnie masz zły symbol).

Gdzie są kondensatory?

Nadal tyle pytań i zero odpowiedzi. Naprawdę przejrzyj inne schematy i poczytaj dokumentację. Może zajmie to Tobie tydzień a nie 5minut, ale nauczysz się czegoś.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam dobry symbol mostka (http://www.vishay.com/docs/70007/si9986.pdf) jednak nie było go w bibliotece a nie wiem do końca jak stworzyć swoją dlatego użyłem attiny który ma taką samą obudowę lecz nóżki połączone są poprawnie jak nocie. Czujniki to HSDL-9100. Ponawiam, czy kondensatory są konieczne. Zasilanie to li-pol jeszcze nie wiem jaki.

Link do komentarza
Share on other sites

Skoro zasilanie masz li-pol to pewnie nie będzie na napięcie odpowiednie do procesora/czujników. Gdzie masz jakiś stabilizator żeby dopasować napięcia?

Tak, kondensatory są NIEZBĘDNE do stabilnego działania układu i NIEZBĘDNE do uzyskania parametrów podanych w dokumentacji układu.

Masz dwa wyjścia:

1.Dodać brakujące elementy do schematu z innego, podobnego i modlić się o przychylność bogów

2.Poczytać, nauczyć się czegoś i zrozumieć po co są kondensatory i inne elementy

PS. Dodawanie elementów jest bardzo proste i opisane w wielu miejscach (np. na elektrodzie jest cały kurs eagle w dziale plików). Nauka tego wymaga maks jednego dnia. Bez poprawnych symboli trudno analizować układ.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam!

Za namową użytkownika MirekCz trochę się pouczyłem i skleiłem poniższy schemat (który i tak zapewne jest zły 😃). Proszę o podpowiedź czy bateryjka 3V pociągnie to, w teorii raczej tak bo wszystkie podzespoły dobierałem na 3V. Najbardziej w tym schemacie boje się o mostek (http://robodudes.com/files/datasheet/TB6552.pdf) ponieważ nie do końca wiem jak go podłączyć.

Link do komentarza
Share on other sites

Bateria 3V jeżeli chodzi o płaską to ma słabą wydajność prądową. Zobacz sobie lepiej pojedyncze cele lipol kosztują nie wiele a wydajność o wiele większa. Na schemacie przydały by się opisy pinów mostka.

Link do komentarza
Share on other sites

Przy TSOPie zgodnie z dokumentacją powinien być jakieś elektrolit >4,7µF. Wejście ADC6 to kanał przetwornika analogowo cyfrowego, nie pełni on funkcji linii portu I/O przez co nie będziesz w stanie wysterować tej linii. No i kwestia o której MirekCZ mówił parę razy- procesor wymaga odpowiedniego napięcia- stabilizowanego/ze stabilizatora ! (LM78**,1114-**,2940,...). Przejrzyj kolego inne artykuły w tym samym dziale- jest tego (aż za )dużo.

Link do komentarza
Share on other sites

Zmieniłem kondensator przy TSOPie oraz nóżkę atmegi. Z tego co widzę to nie w każdym schemacie jest stabilizator a jakoś działają, oczywiście użyłbym stabilizatora ale nie mogę zaleźć na 3V. Czy reszta schematu jest prawidłowa?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.