Skocz do zawartości

Uszkodzona Atmega16?


mopsiok

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich. Niedawno zacząłem swoją przygodę z mikrokontrolerami - na początek zostałem obdarowany kilkoma sztukami Atmegi16 i Attiny13. Nawet jedną zdążyłem sobie uszkodzić 🤣. Ale do rzeczy. Mam sobie domowej roboty "płytkę prototypową" - znajduje się na niej Atmega16 w obudowie TQFP44, zewnętrzny oscylator 7.3728 MHz, stabilizator +5V z pojedynczymi kondensatorami (wiem, lipne źródło zasilania, ale zazwyczaj i tak zasilam prosto z USB), takie tam inne typu podciągnięcie resetu do +5V, i na koniec wszystkie nóżki z Atmegi poprowadzone do goldpinów.

Rozchodzi się o to, że z mikrokontrolerami bawię się od około 5 tygodni i z płytką nigdy nie było problemów. Działały wszystkie porty, ADC, timery, można było podłączyć LCD czy serwo - wszystko hulało aż miło. A tu nagle dzisiaj z niewiadomych powodów przestało... chociażby najprostszy program:

$regfile = "m16def.dat"
$crystal = 7372800

Config Porta = Output , Portb = Output , Portc = Output , Portd = Output
Porta = 255
Portb = 255
Portc = 255
Portd = 255

Do
Loop

...nie działa dobrze. To znaczy po podłączeniu diody anodą do któregokolwiek wyprowadzenia portu B a katodą przez rezystor do masy - nie świeci, lub świeci bardzo, bardzo słabo. Port A tak samo. Port D czasami działa, a czasami nie, za to port C działa cały czas. Port B działa dopiero gdy "zewrę" palcami goldpiny prowadzące do zasilania i masy. Dodawałem kondensator 22nF między masę a +5V, bez skutku.

Nie mam pojęcia co może być przyczyną. Póki co nie chcę wymieniać mikrokontrolera, bo zostało mi niewiele i walczę o każdą sztukę. Macie jakieś podpowiedzi? Nie może to być wina fusebitów, bo nigdy ich nie zmieniałem (przynajmniej nie na tym uC).

Z góry dziękuję za pomoc...

Link do komentarza
Share on other sites

Uszkodzić procesor nie jest tak prosto. Z czego zasilasz układ. I jakie masz napięcie na wyjściu stabilizatora. Wtedy gdy zasilasz z usb to jak rozumiem bez stabilizatora. Nie podłączyłeś kiedyś coś co ciągnie sporo prądu pod procek?

Link do komentarza
Share on other sites

Układ zasilam bezpośrednio z USB, ze stabilizatora zasadniczo w ogóle nie korzystam (miałem zamiar dopiero od następnego razu, ale jak się okazuje, ten chyba się trochę przedłuży...). Do procka niczego mocniejszego nie podłączałem. Przypominam sobie że całkiem niedawno niechcący zwarłem plus z masą na krótką chwilkę, ale to by chyba mogło co najwyżej uszkodzić programator/port, które działają bez zarzutu (można spokojnie zapisywać program i odczytywać fusebity).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.