Skocz do zawartości

LF schemat i pare pytań


Marcinas

Pomocna odpowiedź

Witam wykonałem schemat swojego 2 robota w życiu 🙂 Nie wiem czy jest on dobry dlatego proszę was o sprawdzenie i wszelkie rady chciałbym aby to był LF do nauki nie za trudny abym sobie poradził.Obecnie Mam wykonany jeden schemat i nie mogę znaleźć biblioteki do cny 70.Więc dorzucę schemat z czujnikami później.

ScreenShot007.thumb.jpg.ea3ded63daef09bdf5dcbd9bb7d02e92.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Jak zwykle te same błędy. Brak kondensatorów filtrujących zasilanie procka. Brak kondensatorów filtrujących na AREF oraz AVCC. Na AVCC dławik do zasilania. Napięcie dla Atmegi8 możesz obniżyć diodą prostowniczą - spadek około 0,7V. Brak kondensatorów filtrujących zasilanie mostka. Brak rezystora podciągającego RESET do VCC. Brak kondensatorów filtrujących zasilanie.

Po co ci kondensator na GND podpięty do GND? Usuń go 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Pin resetu musi być podciągnięty do VCC przez rezystor (10K), a nie bezpośrednio.

Brak kondensatorów 100nF przy zasilaniu mostka i uC.

AREF przez kondensator do masy.

edit:

Piotrek, byłeś szybszy 😋 .

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Marcinas jeszcze nie do końca. Kondensatory dla mostka, mają być elektrolityczne 😉 Kondensator dla AVCC do masy, zaś samo wyprowadzenie AVCC dławikiem do zasilania. Nadal brak kondensatora 100n pomiędzy nogami Vcc i GND procka. Kondensatory przy mostku mają być połączone najpierw do pinu i zasilania, potem do masy.

Link do komentarza
Share on other sites

Dobra dzięki poprawiłem mam nadzieję ,że jest już lepiej zraza zacznę robić drugi schemat ten z cny70:) i pbc jak wszystko będzie dobrze choć tego się obawiam.Zapomniał bym jak ma być ten dławik ? Czy wystarczą kondensatory 10uF.Planuję to zasilać akumulatorem li-po 7,2 900mA.

ScreenShot009.thumb.jpg.cfffd02c3d4ea1f8444d5d0a5bd1dd0c.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

No sam nie wiem z tym stabilizator napięcia 7805 trzeb by było jeszcze zrobić a jak bym dał z akumulatorków AA cztery sztuki to miał bym 6v a jak bym dał z sześć AA to tez miał bym 7,2v i nie musiał bym nic dodawać ? Teraz lepiej ?

ScreenShot010.thumb.jpg.5e8dbc8bca66f629ef53fc474cc9215d.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

No teraz dużo lepiej. Dodaj jeszcze ten stabilizator (jeśli napięcie będzie spadało poniżej 7V to daj LDO, jak nie to 7805) lub dla napięcia ~6V daj diodę prostowniczą i będzie ok 😉 Dla czytelności schematu znak Vcc w górę, masa w dół 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Ok dzięki ale co to jest"LDO" (nie wiem wolę się zapytać niż zepsuć i żałować) i jak by to miał wyglądać jest to mój pierwszy schemat który sam próbuję zrobić 🙂 A w Eaglu jak zrobisz schemat to wpisujesz "board" i łączysz prze takie żółte kreski czy sam rysujesz jeszcze raz każdą ścieżkę po kolei bo się zastanawiam 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Marcinas co do LDO - jest to stabilizator o niskim spadku napięcia. Do poprawnej pracy potrzebuje tylko ~0,5V więcej na wejściu. Dla przykładu 7805 potrzebuje aż 2V.

Jeśli chodzi o Eagla - te żółte kreski to jest chyba najlepsza funkcja w tym programie 😉 Tak łączysz za ich pomocą.

Link do komentarza
Share on other sites

Czy mógł byś mi dobitnie wytłumaczyć bo ja nie mogę się dowiedzieć jak mam to zrobić z tym LDO?(nie jestem pewnie znalazłem specyfikację foto3 )

Udało mi się zrobić schemat i pcb(chyba dobrze?) 🙂

(Na głównym schemacie zmieniłem rozkład pinów ale zły załącznik dałem są tak jak na schemacie czujników załącznik 5 jest poprawny nie 3)

ScreenShot013.thumb.jpg.a6aa5e6cb460bba885a60bc83754a366.jpg

ScreenShot010.thumb.jpg.3026ae7e26316c5087fa12a389d4e1d0.jpg

ScreenShot012.thumb.jpg.6e536a557e9deb974992f9c85156f82d.jpg

ScreenShot014.thumb.jpg.2b30e7066c972863748ecdb6334fbfd8.jpg

ScreenShot015.thumb.jpg.bb0daed6e21feee0e715be1969993e1d.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Marcinas nieźle poplątałeś tą płytkę 😉 Nie rób finalnej wersji tylko poćwicz z Eaglem to wyjdzie ci płytka 2 razy mniejsza, bez przelotek, z ładnymi ścieżkami i ich brakiem pod czujnikami 😉 Staraj się nie prowadzić ścieżek pod czujnikami, bo się to źle lutuje. Ustaw sobie w Eaglu odpowiadające ci rozmiary padów to będzie ci się lutowało miodzio 😉 Ja sobie ustawiam spore i płytki wychodzą super 😉

Ten LM2940-5 jest zamiennikiem 7805 (taki sam pinout, podobne parametry)

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.