Skocz do zawartości

Wielozadaniowy - prośba o sprawdzenie schematu/PCB


Erwin

Pomocna odpowiedź

Witam,
w ramach możliwości prosił bym o uwagi do załączonych schematów i PCB. Każda uwaga i sugestia mile widziana.

Moduł komunikacyjny:

2xVNH3SP30:

Zasilanie:

Z góry wszystkim dziękuje za pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

1. Po co Tobie po 2 stabilizatory na 3,3V i 5,0V?

2. Po co na wyjściu stabilizatorów jest rezystor?

3. Ścieżka od VCC kondensatorów do VNH3SP30 idzie bardzo blisko drugiej nóżki kondensatora, a miejsca masz pełno. Dodatkowo taka wąska ścieżka ma puścić do 30A?

4. Z mojego doświadczenia poprawne polutowanie VNH3SP30 i scalaków w podobnych obudowach jest bardzo trudne hot-airem. Scalaki te odprowadzają za dużo ciepła i nie można ich porządnie nagrzać. U mnie dobrze się lutują tylko w piecu.

5. Wyjście z VNH3SP30 na takich cieńkich ścieżkach?

6. Przy FT232 przydałby się dodatkowo jakiś większy kondensator na zasilaniu z USB - nigdy nie wiesz co tamtędy przyjdzie.

7. Na wielu rysunkach ścieżki wydają się być bardzo blisko siebie, ale to może być wina zapisu płytki jako obrazka - przynajmniej tak jest w eagle. Odległości pomiędzy ścieżkami powinny być podobne do grubości ścieżek (czyli np. ścieżka 16milów i odległość między ścieżkami też 16milsów).

Link do komentarza
Share on other sites

1. Po co Tobie po 2 stabilizatory na 3,3V i 5,0V?

Tak na wypadek jakby mocy w jednym zabrakło.

2. Po co na wyjściu stabilizatorów jest rezystor?

Aby w przypadku podłączenia obu stabilizatorów prąd pobierany z każdego z nich był równy. W przypadku kiedy będzie tylko jeden będzie tam zworo 0R.

3. Ścieżka od VCC kondensatorów do VNH3SP30 idzie bardzo blisko drugiej nóżki kondensatora, a miejsca masz pełno. Dodatkowo taka wąska ścieżka ma puścić do 30A?

5. Wyjście z VNH3SP30 na takich cieńkich ścieżkach?

Poprawiłem. Mam nadzieje że poprawnie:

TOP i BOTOM

4. Z mojego doświadczenia poprawne polutowanie VNH3SP30 i scalaków w podobnych obudowach jest bardzo trudne hot-airem. Scalaki te odprowadzają za dużo ciepła i nie można ich porządnie nagrzać. U mnie dobrze się lutują tylko w piecu.

Myślisz że będzie tak ciężko? tak jak patrzyłem sporo osób w swoich robotach je stosuje.

Może by zastosować przelotki pod spodem, gdzieś tak widziałem i podobno miało to właśnie ułatwić podczas lutowania grzanie od spodu.

6. Przy FT232 przydałby się dodatkowo jakiś większy kondensator na zasilaniu z USB - nigdy nie wiesz co tamtędy przyjdzie.

Może 47uF elektrolit wystarczy?

7. Na wielu rysunkach ścieżki wydają się być bardzo blisko siebie, ale to może być wina zapisu płytki jako obrazka - przynajmniej tak jest w eagle. Odległości pomiędzy ścieżkami powinny być podobne do grubości ścieżek (czyli np. ścieżka 16milów i odległość między ścieżkami też 16milsów).

Nigdzie nie ma mniej niż 10mil. Starałem się utrzymywać minimum 15mil.

Link do komentarza
Share on other sites

AD.1/2

To nie wiesz ile będziesz potrzebował?

A tak serio to trochę chory pomysł. Przy dużym prądzie będziesz miał grzejniki - szczególnie jak zasilisz to np. z 12V.

Jeszcze gorzej będzie z tymi 3,3V - zresztą pytanie co tam chcesz podłączyć żebyś potrzebował taki prąd?

Co do rezystorów to pomyśl co się dzieje z napięciem za rezystorem jak masz prąd 0A i 1A na wyjściu stabilizatora...

AD.3/4/5

Przylutować nóżki od VNH3SP30 można zwykłą lutownicą, ale przy wysokich prądach powinieneś też przylutować pady, a tego hot-air nie zrobi.

Wszystko zależy od silników. Dla kilku A będzie to działać bez zająknięcia. Dla kilkunastu będziesz mieć problemy.

AD.6

Jasne

AD.7

To bardzo dobrze, chociaż w tych układach nie powinieneś mieć problemu uzyskać minimum 12milsów, a to spokojnie zrobisz wszędzie - nawet w domu jak się postarasz.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.