Skocz do zawartości

[Teoria] Robot w świecie człowiek spojrzenie na przyszłość i możliwości


marekdrobin

Pomocna odpowiedź

Roboty jak to urządzenia dzielmy na 2 podstawowe grupy: Roboty mobilne i na roboty przemysłowe. Roboty przemysłowe pracują w środowisku dobrze uporządkowanym, jakie stanowią hale fabryczne, a więc generalnie mogą poruszać się na ślepo nie wymagają ani dużej liczby czujników ani nadmiernej inteligencji, by realizować swoje zadania.

Natomiast roboty usługowe muszą radzić sobie w otoczeniu, w którym ludzie pracują na co dzień. Jest to otocznie dynamicznie zmieniające się, stąd by efektywnie się w nim poruszał roboty muszą dysponować wieloma i to różnorakimi czujnikami oraz znaczną zdolnością do przetwarzania informacji. Człowiek podczas pracy bazuje na wszystkich zmysłach które posiada ale głównymi które wykorzystuje to wzrok i dotyk. Ponieważ roboty mają funkcjonować w takim samym otoczeniu, więc muszą posiadać podobne zdolności. Dlatego różne instytuty w tym i my amatorzy próbujemy wdrażać nowe technologie w rzycie.

Praca konstruktora to ciągła walka z przeciwnościami natury dlatego do tworzenia ich wykorzystuje się samą naturę tak rozwinęła się gnałoś robotyki o nazwie BEAM. Jednym z marzeń konstruktorów jest stworzenie robota na obraz człowieka. Na razie do najpopularniejszych robotów należą roboty o konstrukcji szkieletu i stylu poruszania się podobnym do stawonogów np.: pająki, skorpiony. Te organizmy maja uproszczony model poruszania się nie jest potrzebny w nich doskonały system utrzymywania równowagi, czy też wzroku. Ale dzięki doświadczenia zyskujemy możemy wykorzystywać w następnych dziedzinach konstrukcji androida. Oczywiście ciało człowieka nie został jeszcze zrozumiane ale krok po kroku odsłania się rąbek tajemnicy stworzenia. Czy mózg człowiek jest w stanie zrozumieć istotę jego funkcjonowania czyli jak by tu powiedzieć przewyższyć sam siebie. Teraz jak wspomniałem o doświadczeniach ludzi tak muszę wspomnieć o blokach funkcjonalnych robota. Tak więc każdy blok jest odpowiedzialny za jakiś proces np.: ruch, redukcję zakłóceń itp. Często technologię dotyczące różnych procesów łączą się aby uzyskać lepszą sprawność i szybkość reakcji. Co nam to daje jedną z zalet jest ograniczenie zużycia energii druga to że jest mniejsze ryzyko wystąpienia zakłóceń. Lecz nieraz aby zapewnić szybkość pracy i redukcji obciążenia głównego procesora stosuje się pod procesory lub układy automatycznego działania. Lecz aby zabezpieczyć sygnał przed zakłamaniami stosuje się układy kontrolne najczęszczą metodą sprawdzania jest suma kontrolna czyli sprawdzenie liczby zer lub jedynek w danej paczce sygnału. Teraz jak sygnał jest zabezpieczony to jak nastąpi jakieś przekłamanie nasz układ kontrolny wymusi powtórne wysłanie danej paczki. Ale żeby nasz sygnał był odczytywany musi być odpowiednia jego forma dlatego najczęściej stosuje się do tego oddzielne szyny danych aby móc synchronizować pracę paru ośrodków tak zwanego myślenia. Podstawowym parametrem sygnału jest szybkość jego narastania im jest mniejsza tym lepiej. Ale aby cały system działał musi być zgodność sygnału z pod elementami odbiorczymi. Bo jeżeli pod elementy nie będą tak czułe aby dobierać sygnał od danej dokładności to wtedy mamy tak zwany pat konstrukcyjny. Jednym z wielkich patów technologicznych światowej był amerykańsko rosyjski wyście w kosmos wtedy sonda kosmiczna nie mieściła się do rakiety. Takie pomyłki zdarzają się każdemu aby zapewnić sobie sukces w konstruowaniu należy pamiętać o sprawdzaniu parametrów technicznych.

Jak wiadomo niewielka litera w nazwie marze spowodować wielkie zmiany a charakterystyka elementu i parametry przejściowe też bywają różne w zależności od firmy która je produkuje.

Przed zacięciem konstruowania robota trzeba zadać sobie kilka podstawowych pytań: czy robot będzie w przyszłości rozwijany; jaka będzie nam potrzebna dokładność; do czego on będzie nam służył. Następnie należy zaprojektować układy peryferyjne pamiętając o wcześniejszych założeniach. Często są to proste mikrokontrolery lub układy automatycznego działania (automaty).

Jeżeli chcemy zrobić androida to problem zaczyna nam się gdy dojedziemy do momentu komunikacji z otoczeniem. Ponieważ trzeba zastosować drogie technologie dotyczące czujników dotyku albo analizy obrazu. A jeszcze dobrze by było aby rozumiał co do niego mówimy.

Ale robot nie musi być na razie geniuszem dlatego cieszymy się nawet tym że kieruje się u stronę słońca. Takiego robota możemy wykonać z zwykłego wzmacniacza operacyjnego.

Na tym forum możemy zobaczyć roboty nie tylko inteligentne ale i proste w wykonaniu dlatego każdy z nas morze być konstruktorem robota lepszego lub gorszego; cyfrowego albo analogowego.

A im większy mamy budżet i pomysłów tym więcej możemy wykonać.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.