Skocz do zawartości

Egzoszkielety, robo-towarzysze i jeżdzące kosze na śmieci - projekty ze szkoły Sant'Anna w Pizie


Usharn

Pomocna odpowiedź

Niedawno pisaliśmy o humanoidzie pochodzącym z Francji. Teraz przyszła pora na przedstawienie paru projektów z Włoch (a dokładniej z Sant Anna School of Advanced Studies w Pizie), takich, jak humanoid Sabian czy robot Dustcart.

Sabian - dorosły z głową dziecka

Sabian jest rezultatem współpracy wspomnianej wyżej szkoły z Waseda University. Oparty na innym robocie, zwanym Wabian, humanoid ten jest częścią projektu „The Robot Companions for Citizens” („Robo-towarzysze dla obywateli”), który jest jednym z sześciu projektów walczących o nagrodę, którą jest fundusz unijny w wysokości miliarda euro. Jak na razie, Sabian nie ma rąk, zaś jego głowa wygląda jak głowa lalki, bo zastosowano tzw. Robot Cub (iCub). Wygląda to dziwnie, bo korpus robota jest rozmiarów dorosłego, a nie dziecka. „Idea jest taka, żeby wyciągnąć roboty z fabryk, gdzie już udowodniły swoją wartość, i zmienić je w maszyny do użytku domowego, żeby współżyły z ludźmi,” powiedział Professor Dario, dyrektor wydziału bio-robotyki szkoły w Pizie.

Dustcart - robo-śmieciarka

Drugim pokazywanym mediom robotem był Dustcart. Jego zadaniem jest zbieranie pełnych worków na śmieci z miejsc niedostępnych śmieciarkom. Według Pericle Saviniego, jednego z członków projektu, robot ten ma już za sobą dwumiesięczne testy, w których udział brało piętnaście rodzin. Niestety, na razie jest on trochę za wolny (w celach bezpieczeństwa), przez co czasami wstrzymywał ruch uliczny. Na robo-śmieciarkę trzeba więc jeszcze poczekać.

bioniczna ręka - małpia łapka?...

Włoscy naukowcy zaprezentowali też dwa dodatkowe projekty, nieco mniej związane z robotyką; są to bioniczna ręka, kontrolowana przez elektrody przyczepione do skóry lub do głowy, zasilana nawet z dwóch baterii do telefonów komórkowych, oraz „Body Extender” („Ulepszacz / rozszerzacz ciała”) – zakładany jak garnitur egzoszkielet, ważący 160 kg i mający 22 punkty swobody, zwiększający siłę użytkownika niemal 20-krotnie.

"Body Extender" - jak ten w "Obcych"

Trzeba przyznać, że włoskie projekty zdają się o wiele bardziej przemyślane i przydatne niż ostatnio prezentowany SAMI. Ciekawe, czy francuzi odpowiedzą czymś lepszym?

źródło :

Plastic Pals

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.