Skocz do zawartości

Pompowane ręce i pająki - AIRarm od iRobot


Usharn

Pomocna odpowiedź

Ostatnio przedstawialiśmy tu komercyjne produkty firmy iRobot – samodzielny odkurzacz i czyściciel rynien. Co prawda maszyny te są same w sobie ciekawe, ale niekoniecznie dla robotyków. Firma ta nie tylko korzysta z dobrodziejstw nauki, ale sama stara się do nich przyczynić, pracując nad nowymi rozwiązaniami – jednemu z nich jest poświęcony dzisiejszy tekst.

AIRarm - podwozie w miarę normalne, ale tylko ono

DARPA zezwoliła na opublikowanie najnowszego projektu iRobot: nadmuchiwanej, w pełni kontrolowalnej ręki robota. W akcji możecie zobaczyć ją na filmiku poniżej:

AIRarm - pompuje się jak materac

Tak zwana AIRarm jest lekka (waży około 0,7 kg), niedroga i prosta w przechowywaniu. Na- i odpompowuje ją zamieszczona wewnątrz pompka, zaś stawy poruszają się dzięki żyłkom i siłownikom. Mimo niewielkiej wagi AIRarm może podnieść ciężar ważący nawet 2,2 kg – a może i więcej, w zależności od tego, jak mocno się ją napompuje. Od ilości powietrza zależy nie tylko siła – w zależności od potrzeb ręka może być albo sztywna i silna, albo nieco słabsza, ale bardziej giętka. Podobne rozwiązania nie ograniczają się tylko do pojedynczych części, czego dowodzi robot poniżej:

Nie wiem, jak się to nazywa - ale i tak chcę to mieć!

Tak, cały ten „pająk” jest jak balon, i tak, potrafi chodzić. Niestety, na razie nic więcej nie można o nim powiedzieć. Firma iRobot na rozwój tej technologii otrzymała od DARPA 650 tys. dolarów w ramach programu M3, więc całkiem możliwe, że w przyszłości zobaczymy więcej dmuchanych robotów.

źródło: Spectrum IEEE

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.