Skocz do zawartości

[C] Wysyłanie danych przez wi-fi z użyciem uC


20rafalo

Pomocna odpowiedź

Witam

Panowie mam do zrealizowanie pewien dość spory projekt...

Jednak mam kilka pytań..

Sprawa jest tego typu, potrzebuję napisać program na uC do obsługi kilku czujników (dowolnych), wyświetlacz graficzny i jakieś przyciski. Później przekazać te dane na serwer WWW, najlepiej przez wi-fi.

Programuję na AVR 8bit i zastanawiam się czy może to zadziałać dość dobrze na tych uC, czy trzeba użyć jakiegoś AMR-a ze sprzętowym wsparciem Ethernetu. Tylko tu musiał bym "zużyć" trochę czasu na poznanie ich i oprogramowania. Pytanie czy warto??

Jakie układy wi-fi znacie oraz tematy temu poświęcone?

Z góry dzięki.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chodzi o wi-fi to są gotowe shieldy do arduino, np tutaj: http://nettigo.pl/products/270 lub tutaj http://nettigo.pl/products/379 wraz z kodem do jego łatwej obsługi. Jeśli jednak nie ogranicza Cię miejsce, to ja bym użył układu ENC28J60 (można kupić gotowy moduł, np tu: http://arduinosolutions.com/index.php?route=product/product&path=45&product_id=60 ) i dorzucić do projektu dowolny router/access point wi-fi i spiąć z tym modułem skrętką. Wyjdzie taniej.

Tak btw, to akurat ENC28J60 nie ma sprzętowej implementacji TCP/IP i trzeba ją zrealizować softwarowo (oczywiście są gotowe biblioteki dla arduino, ale zajmują miejsce w pamięci), ale są inne układy dla arduino które już taką implementację mają, ale są odpowiednio droższe. Wszystko zależy, ile pamięci zużyjesz w swoim projekcie.

Link do komentarza
Share on other sites

drogie to wi-fi 😋

Ta płytka, którą podałeś bez problemu powinna działać na AVR 8bit

Panowie odnośnie Andruino - nie jestem bardzo w ich temacie..

To jest normalny uC AVR + jakiś osprzęt.. czyż nie?

Program jest normalnie w C?

[ Dodano: 26-11-2012, 23:44 ]

Panowie tak się zastanawiam i ze względu na cenę może wystarczy sam ethernet i po kablu do routera. a resztę załatwię radiowo...

[ Dodano: 27-11-2012, 08:24 ]

Co myślicie o czymś takim: Moduł nRF24l01 + Wireless 2.4G ARDUINO ?

Połączy się z routerem?

Link do komentarza
Share on other sites

No drogi, taniej wychodzi rfm22b albo coś podobnego. Co do arduino, to tak to atmega328p (lub inną zależnie od wersji) + bootloader, a całość na gotowej płytce prototypowej z wprowadzonym usb (przez ftdi, atmege8u2 lun mege32u4, w zależności od wersji). Do tego dochodzi proste IDe + bnieco zmodyfikowana składnia języka c++.

A co do routera, to pisałem przecież, za tak jest najtaniej. Ogólnie zależy co chcesz zrobić, bo możesz no w ogóle zrezygnować z atmegi, a do routera za,100zl wgrac openwrt i kod napisać w pythonie/bashu. Ale może nie potrzebujesz wi-fi z wszystkimi warstwami ISO itp, a wystarczy Ci zwykle przesłanie danych z nadajnika do odbiornika, to można to zrealizować o takiej, np wspomnianym nRF24. Ale do wifi się tym nie podłączysz. Co najwyżej anten z wifi możesz użyć dla zwiększenia zasięgu (panelowe, yagi itp)

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Panowie,

Nie każda komunikacja bezprzewodowa to WiFi.

Częstotliwości mogą być nawet i podobne ale xBee to nie WiFi - inna platforma komunikacji.

Polecam projekt: WiFi Robot - startuje się tam od gotowego hardware'u i go rozbudowuje...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.