Skocz do zawartości

Sterowanie silnika DC 24V mostek H NE555


SEBA

Pomocna odpowiedź

Witajcie,
mam na zajęcia do zrobienia projekt, gdzie mam zaprojektować (schemat i krótki opis dlaczego akurat tak) sterowanie silnika pradu stalego na TTL. Może mi ktoś podsunąć jakiś pomysł? Bardziej kręci mnie mechanika, a nie elektronika, a mam zajęcia z tego i z tego niestety 🙂 Bardzo bym się cieszył z jakiejkolwiek pomocy z waszej strony.

Link do komentarza
Share on other sites

Damian2356, nie widzę możliwości by ten mostek pracował chyba że źle narysowałeś schemat. Po to, pracowała jedna przekątna, np. T1 / T4, baza T1 ma iść na masę a T4 do +Uz. Jak to robisz ?

Link do komentarza
Share on other sites

Silnik ma mieć parametry 24V, 19A oraz 300W. Znajomy podrzucił mi taki schemacik. Czy to będzie dobre? Czy może macie jakiś inny pomysł? Bo jak mówiłem, że to nie mój konik 🙂

schemat.thumb.png.49e66a61edd6a16041bed2c804f75843.png

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ale, co to ma być ? Temat tyczy mostka a jak ten schemat ma się do niego ?

Nie wiem dlaczego założyłeś rozwiązanie dobre ze 20lat temu na bo na tranzystorze bipolarnym.

Nie podajesz jakiego chcesz użyć zamiast MOS-a ale bipolarne przy Ic rzędu 20A mają wsp. wzmocnienia poniżej 10. Wiesz co to znaczy ? Że by w kolektorze popłynął taki prąd w bazę musisz puścić ze 2-3A ( tu jest podpowiedź jak obliczać R w bazach ). Stracić z 10-20% prądu tylko na wysterowanie. A i tak wątpię, czy przewodzący taki prąd będzie miał spadek Uce poniżej 1V. Czyli, wytraci się na nim ze 20W, by to rozproszyć potrzebny jest spory radiator. Takiego prądu nie wydusi się z żadnej kości TTL, komparatora czy wzmacniacza OP ( jest chyba z jeden typ ).

Połączysz kilka równolegle ? Bipole kiepsko się do tego nadają, musisz w emitery dawać małoomowe oporki wyrównawcze na których też będą dodatkowe straty.

Także, chcesz to tak robić to działaj, zobaczymy co Ci z tego wyjdzie...

Link do komentarza
Share on other sites

Założeniem projektu jaki mam zrobić jest wykonanie układu sterowania silnikiem na tranzystorach bipolarnych, więc niestety nie mogę zrobić tego inaczej, choć wiem, że są łatwiejsze metody i rozwiązania.

Link do komentarza
Share on other sites

No to w zasadzie masz wszystkie potrzebne dane. Kwestia jaki i ile tranzystorów. W miarę odpowiedni jest np. BD249. Przy 20A ma β powyżej 10 i z tego możesz wyliczyć R do bazy.

Takiego prądu nie uzyskasz z żadnego układu, musisz go włączać poprzez następny tranzystor - może choć tu dasz MOS-a ?

BD249 przy 20A będzie miał spadku Uce ok. 3V co da na nim aż z 60W strat. Potrzebny będzie potężny radiator.

Link do komentarza
Share on other sites

Xweldog dzięki wielkie za rady!! Aż mi głupio prosić, ale czy może umiałbyś narysować mi jakiś schemacik jakby to miało wyglądać? Byłbym Ci dozgonnie wdzięczny! 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dlaczego głupio ? Przecież od tego jest to forum.

Ale na tym etapie to jest awykonalne, nie jestem wróżką. Nie wiem czy się zdecydowałeś na BD249. Jednego czy np. 2szt. Nie wiem z czego chcesz sterować, jaką to będzie miało wydajność prądową ( wyjście z kości TTL czy µC ). Wyłączenie to raczej zero V ale ile ich będzie miał poziom sterujący ? 3,3V / 5 czy może 24V ?

Link do komentarza
Share on other sites

A na jakie rozwiązanie Ty byś się zdecydował? Ja szczerze mówiąc nie mam pojęcia co jest lepsze, a co gorsze, więc ufam Tobie. Ja nie potrafię powiedzieć na co się zdecydowałem, bo nie wiem na co mam się decydować 🙂 Układ ma być na TTL i ma sterować silnikiem prądu stałego. Tyle wiem 😉 Szkoda, że nie uczyłem się elektrotechniki od początku tak jak powinienem, bo teraz pewnie umiałbym to rozkminić, ale postawiłem sobie bardziej na część mechaniczną na studiach i tak niestety (a może stety) zostało.

[ Dodano: 25-05-2011, 22:09 ]

A poziom sterujący chyba 24V. Tak mi sie wydaje. Bo doktor mój z tego chce to potem chyba zastosować gdzieś jak mu się spodoba, a cały czas mówi o sterowaniu 24V jak cos opisuje.

Link do komentarza
Share on other sites

"Chyba 24V" to jest zdecydowanie za mało by zabierać się za komponowanie schematu. To jest podstawowa informacja którą trzeba mieć by opracować stopień sterujący tranzystorem mocy z tak dużym prądem kolektora. Nie mniej, "widzę" go na dwu tranzystorach. By wysterować BD249 trzeba mu w bazę puścić 2A, przez odpowiedni R. Gdyby ten R podłączać do +24V, musiałby mieć 10Ω ( zaokrąglone 11,5Ω ) i moc 46W. Lepiej to wygląda, gdy 2A brać z 5V. Wtedy wystarczy 2Ω o mocy 10W.

Ten R należy włączać do +5 przez tranzystor pnp: emiter do +5V, kolektor do R a baza przez następny R do masy ) np. BD244. Przy Ic 2A ma β ok.60. Z tego wychodzi prąd jego bazy ok. 33mA co daje Rb 120Ω.

Ten 120Ω podłączasz do masy przez popularnego np. BC547 a jego bazę dajesz do wyjścia kości TTL przez R 4,7 do 10k.

Opis jest tak oczywisty, że nie trzeba rysować schematu, bez problemu zrobisz to sam.

Temat tyczył mostka z NE555 która może być zasilana Uz do 15V. Sterowanie BD249 można uprościć robiąc quasi-Darlingtona z MOS-N na wejściu. BE BD249 zbocznikować jakimś R rzędu 1 - 10K. Dać mu w bazę źródło np. BUZ11 który będzie miał w drenie oporek do +Uz stosowny do tego Uz ( by limitował prąd do ok. 2A, wylicza się z Ohma ). Bramkę MOS-a dać przez 100Ω bezpośrednio do 555.

Przy Uz 5V to też będzie działać ale lepiej zastosować MOS-a o małym napięciu przejścia z nie w przewodzenie Uth np. IRL520.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.