Skocz do zawartości

Sterowanie silnika DC 24V mostek H NE555


SEBA

Pomocna odpowiedź

Schemat jest poprawny, ale przy takim napięciu tranzystory bipolarne w mostku będą dość ciepłe i będą wymagały radiatorów o pewnie sporej wielkości. Nie lepiej byłoby zastosować w ich miejsce tranzystory mosfet?

Elementy przy NE555 w konfiguracji jako regulatora PWM masz tu.

Rezystory R4-R9 mogą być z zakresu 4,7k-10kΩ,

C3-10nF (ceramiczny na jakieś 50V)

diody D3-D6 - mogą być jakieś zwykłe prostownicze np 1N4001 choć wskazana jest ta co podałeś 1N5822

Link do komentarza
Share on other sites

Co do tranzystorów to muszą być bipolarne bo takie są założenia projektu:) a co do elementów do NE555 to już sobie poradziłem. Większy problem mam z obliczeniem rezystorów do układu mostka nie do końca wiem jak to zrobić. Może ktoś by mi pomógł.

Link do komentarza
Share on other sites

Co do tranzystorów to muszą być bipolarne bo takie są założenia projektu:) a co do elementów do NE555 to już sobie poradziłem. Większy problem mam z obliczeniem rezystorów do układu mostka nie do końca wiem jak to zrobić. Może ktoś by mi pomógł.

Przecież napisałem ci wartości dla rezystorów z mostka!

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mam wartości elementów do samego mostka H z 4 tranzystorami Q3-Q6 ana tym schemacie co umieściłem są jeszcze 2 tranzystory Q1 i Q2.

[ Dodano: 29 Sty 09 10:27 ]

Temat uważam za zakończony

Link do komentarza
Share on other sites

Witam!

Jako początkujący elektronik mam pytania co do powyższego schematu. Mam nadzieję, że ktoś mi odpowie:

1. w jakim celu stosuję się cewkę przy silniku?

2. co dają te cztery diody D3-D6?

3. czy nie da się zrobić tego układu bez tranzystorów Q1 i Q2, a tylko załączając tranzystory Q3 do Q6?

Będę wdzięczny za odpowiedzi.

Link do komentarza
Share on other sites

Ta cewka oznacza na schemacie silnik, diody służą do gaszenia przepięć powstających na silniku podczas sterowania nim. Tak, da się zrobić mostek bez tranzystorów Q1 i Q2, ale wtedy komplikuje się sterowanie mostkiem bo trzeba wysterować 4 tranzystory a nie 2.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 Silnik to jest cewka.

2 D3-D6 są to diody zabezpieczające.

3 Trzeba zastosować tranzystory Q1 i Q2 ponieważ sterują one tranzystorami Q3, Q4, Q5 i Q6. Można by podłączyć Q3, Q4, Q5 i Q6 bezpośrednio do przełącznika, ale nie wiem jak to by się zachowało.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

OK. To teraz przejdę do rzeczy.

Robię automatyczne sterowanie roletą w pokoju na bazie silniczka DC 24V, ale zasilanego ze źródła 9V (wystarcza).

Element sterujący to niewielki sterownik PLC na 24V (max prąd na wyj 0,75 A).

Zbudowałem mostek tak jak na dołączonej fotce (na razie tylko jedno ramię z tranzystorami T1 i T4) i podłączyłem do sterownika.

Działać działa, ale zauważyłem, że nawet jeśli wyj sterownika nie jest załączone to tranzystor T4 i tak się nagrzewa, a poza tym czuć, że wał silnika łatwo można obrócić. Wnioskuję więc że tranzystor jest otwarty i puszcza niewielki prąd.

Niestety nie mogę go zmierzyć amperomierzem, zresztą nie mogę tego uczynić również gdy załączam układ ze sterownika.

Proszę o wyjaśnienie tego zjawiska i rady jak poprawić ten układ.

Dodam jeszcze że T1 i T2 to BD244, a T3 i T4 to BD 243.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.