Skocz do zawartości

Przełącznik zasilania z programatora na USB


Zer0

Pomocna odpowiedź

Szanowni,

Mam nadzieję, że umieszczam swój post w dobrym dziale, gdyż właśnie zasilania dotyczy mój problem. Chciałem umieścić na płytce złącze do programatora oraz gniazdo USB. Przy czym chciałem zrobić to tak, żeby obydwa źródła zasilania były w stanie dostarczać napięcie - domyślnie programator, a w przypadku podłączenia USB - właśnie USB. Niestety jedynie rozwiązanie jakie przychodzi mi do głowy to takie, z zastosowaniem przekaźnika:

Czy ktoś ma pomysł na jakieś bardziej cywilizowane rozwiązanie z zastosowaniem tranzystorów lub jakichś innych elementów / układów dedykowanych?

(Tak w sumie patrzę, że na schemacie tranzystor można pominąć 😉 )

Link do komentarza
Share on other sites

P-mosfet o małym napięciu działania bramki (tak żeby się otwierał przy 1,0-1,5V)

Do bramki podłączysz zasilanie z programatora i do tego rezystor 10k do masy.

Za mosfetem łączysz wyjście mosfeta przez diodę z zasilaniem (też puszczonym przez diodę).

Na koniec spory kondensator.

W ten sposób jak zasilanie z programatora zostanie odłączone to rezystor do masy włączy mosfeta i pójdzie zasilanie z usb. Jak zasilanie z programatora zniknie to przez krótki moment kondensator za diodami utrzyma napięcie, a w tym czasie włączy się p-mosfet i podłączy USB.

Link do komentarza
Share on other sites

Skoro i tak obie gałęzie idą przez diody to po co tranzystor?

Zero, jeżeli zasilania 5V nie używasz jako napięcia odniesienia do czegoś, to może dwie diody o niskim spadku napięcia (Uf) wystarczą? To najprostszy układ sumujący zasilania z dwóch źródeł i jednocześnie separujący jedno od drugiego.

Link do komentarza
Share on other sites

Marek:

Tranzystor zapewnia, że nawet jak zasilanie z USB jest wyższe od zasilania programatora to nadal prąd idzie z programatora. Bez tego bierzesz wejście w którym jest wyższe napięcie (albo przy większych prądach z obu wejść po trochu...), a tego autor chce uniknąć.

PS. Chociaż po przeczytaniu ponownie pierwszego posta nie mam już pewności, czy autor rzeczywiście tak chce czy wystarczy mu jedno z dwóch... 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dziękuję za zainteresowanie tematem.

Rozwiązanie z diodami całkowicie odpada, bo nie dość, że to spowoduje pomieszanie zasilania z rożnych źródeł, to jeszcze obniży napięcie o co najmniej 0,3V, a tego bym chciał uniknąć 😉 Co do rozwiązania, to jest tak, jak pisze MirekCz. Układ zasilany ma być z programatora (o ile jest podłączony), ale gdy podłączone jest USB (niezależnie od tego, czy podłączony jest programator), to USB przejmuje całkowicie rolę źródła napięcia - stąd rozwiązanie z przekaźnikiem. Poza tym od opisu słownego bardziej obrazowy byłby schemat 😉

Poszukałem trochę i znalazłem takie oto rozwiązanie, ale testy w EWB nie dają jednoznacznej odpowiedzi - może ktoś to testował "na sobie"?

Natomiast spełnieniem marzeń byłby układ scalony z płyki Pololu. I raczej w takim kierunku chciałbym iść. Jeśli zatem nie macie żadnych innych rozwiązań, to temat uważam za zamknięty.

Link do komentarza
Share on other sites

Zer0

Nie myślałeś o mechanicznym rozwiązaniu w postaci mikroprzełącznika (np. ze starej myszki), przełączanego wkładaną wtyczką kabla usb? (minimalna liczba elementów - 1)

Link do komentarza
Share on other sites

MirekCz

Układu ściągać nie trzeba, Farnell to zrobił i odsprzedaje za 13,33zł 😉 Ale oferta jest kusząca i nie wykluczam udziału w Twoim przedsięwzięciu.

qu.i

Jakoś brakuje mi wyobraźni, gdzie i jak zamocować przełącznik do takiego gniazda:

Jest też takie rozwiązanie

które (o dziwo) w symulacji działa całkiem przyzwoicie, zatem warto by to przetestować na rzeczywistych elementach.

Link do komentarza
Share on other sites

Wybacz nędzną jakość szkicu, ale może tak:

Mikroprzełącznik z wahliwą asymetryczną dźwigienką znajdziesz w złomie komputerowym w napędach CD, DVD. (jeśli nie masz złomu, mogę podesłać).

Można to zrobić na różne sposoby, stosując różne mikroprzełączniki, choćby z rolką, lub z wygiętą dźwignią (4 różne na najniższym zdjęciu to właśnie demobil CD).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.