Skocz do zawartości

Jak podłączyć joystick do komputera?


MichalM

Pomocna odpowiedź

Witam!

Wpadłem dzisiaj na ciekawy pomysł, który zainspirował mnie do założenia konta na tym portalu. Do jego realizacji potrzebne będzie podłączenie jak najmniejszego joysticka do komputera. Wydaje mi się, że najlepszą opcją byłby joystick z PSP, bo jest on łatwo dostępny i wymiarami idealnie pasuje do zadania.

Nie mam najmniejszego pojęcia o robotyce, dlatego zwracam się tutaj z prośbą o pomoc. Na razie chciałbym tylko dowiedzieć się, czy jest to wykonalne i jak mniej więcej wyglądały by kroki prowadzące do tego celu.

Z góry dziękuję 😉

Link do komentarza
Share on other sites

150$ za coś takiego? Muszę przyznać, że się trochę zgubiłem, skąd taka cena skoro na allegro mogę dostać taki joystick za 5zł (oczywiście bez możliwości prostego podłączenia go do komputera, ale wyobrażam sobie, że nie powinno być to niesamowicie zaawansowanym procesem).

Co do pada do PS3 to nie chodzi mi tu o typowy kontroler tylko o kompaktowy joystick.

Jeżeli zakupiłbym np. na tej aukcji taki joystick, to czy byłbym w stanie wykorzystać go do sterowania komputerem?

Link do komentarza
Share on other sites

Czy to Twoje pierwsze zderzenie z faktem, że za wiedzę musisz zapłacić? Przecież tyle nie kosztuje proste pudełko tylko to, że ktoś to umiał zrobić.

Na Twoje szczęście nie jest to wiedza tajemna, więc i wywalenie takiej kwoty nie jest konieczne. Przede wszystkim joystick nie służy do sterowania komputerem, tylko aplikacją jaka na nim będzie pracować. No i teraz masz bardzo dużo sposobów wprowadzenia dwóch napięć i stanu przycisku (bo do tego sprowadza się taki joystick) do komputera. Właściwie każdy interfejs jakim dysponuje komputer do tego się nadaje. Aby jednak typowe programy "widziały" w tym co podłączysz normalny joystick widziany na liście dostępnego sprzętu, musisz spełnić pewne standardy. Kiedyś była to tzw. game card czyli płytka wkładana do wnętrza komputera zawierająca m.in. złącze do analogowego joysticka. Dzisiaj najpopularniejszym rozwiązaniem jest zrobienie urządzenia USB należącego do tzw. klasy HID (Human Interface Device). Musisz więc użyć jakiegoś małego procesora/kontrolera umiejącego "gadać" przez USB z komputerem. Odpowiedni programik wgrany do takiego scalaka zapewni, że komputer rozpozna w podłączanym gadżecie joystick no a dalej to już łatwo. Z czymś takim umieją współpracować wszystkie symulatory lotu, gry i inne rzeczy, nawet napisane własnoręcznie a to tylko dlatego, że gdzieś tam pod spodem jest cała masa sterowników robiących taki sam interfejs do aplikacji niezależnie od tego jak joystick naprawdę wygląda.

Ponieważ zrobienie takiej "przejściówki" do USB jest bardzo proste, w sieci na pewno znajdziesz wiele przykładowych projektów:

http://www.mictronics.de/projects/avr-usb-joystick/

Co więcej nawet producenci procesorków dają to jako przykład wykorzystania ich produktów:

http://www.atmel.com/Images/Atmel-42059-Joystick-Game-Controller-Reference-Design_Application%20Note_AT01095.pdf

Generalnie szukaj haseł "USB joystick", "AVR joystick USB", "DIY analog joystick USB" itd.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

wyobrażam sobie, że nie powinno być to niesamowicie zaawansowanym procesem).

chodzi mi tu o (...)o kompaktowy joystick.(...)

czy byłbym w stanie wykorzystać go do sterowania komputerem?

Przejrzyj te strony i oceń sam swoje możliwości:

http://www.retroconnection.de/

http://www.allpinouts.org/index.php/Joystick_PC_Gameport

Jeśli masz tylko jeden używany przez siebie komputer - nie warto.

Jeśli masz jakiegoś starego dziada do eksperymentowania (którego Ci nie będzie szkoda jeśli go uszkodzisz) - działaj!

Na pierwszy rzut oka do podanego przez Ciebie odnośnika - wprost bez rozbebeszenia joisticka - nie da się (moim zdaniem), ale mogę się mylić 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.