Skocz do zawartości

Sterowanie pilotem IR


komabra

Pomocna odpowiedź

Panowie. Mam problem, głowię się nad nim i nie mogę znaleźć rozwiązania. Otóż:

Czytając poradnik jak zaprogramować pilot IR RC5 nie mogę zrozumieć jednej rzeczy:

Na początku funkcji program odczytuje w pętli stań wejścia uC, do którego podłączono odbiornik IR, oczekując okresu ciszy trwającego co najmniej 3.5ms - cisza to stan wysoki napięcia na wyjściu SFH5110-36. Przypominam, że normalnie na wyjściu odbiornika jest wysoki stan napięcia, a gdy odbiornik oświetlany jest pilotem, to na wyjściu pojawia się stan niski. Jeśli w ciągu 131ms nie wystąpił okres ciszy trwający 3.5ms, to funkcja kończy działanie zwracając kod -1, oznaczający brak komendy. Następnie program oczekuje opadającego zbocza sygnału w połowie pierwszego bitu startowego

Dlaczego program oczekuje stanu wysokiego? Przecież, gdy wciśniemy przycisk to pojawi sięstan niski! Czy nie na to czekamy? Program czeka na stan niski i wtedy wie, że przycisk został wciśnięty... Czy nie tak powinno byc?

Druga sprawa. Dlaczego program oczekuje zbocza opadającego w połowie pierwszego bitu?

Przecież jeśli pojawia nam się stan wysoki bitu to w połowie tego bitu wykonuje się zbocze narastające.

Czy ja to źle rozumiem?

Link do komentarza
Share on other sites

Funkcja odbioru kodu RC5 może być wywołana w przypadkowej chwili. W szczególności może akurat trwać transmisja i wtedy zaczęłaby "łapać" bity gdzieś od środka. Dlatego na początku musi upewnić się, że jest czysto. Oczekiwanie na kilkumilisekundową ciszę zapewnia, że przeczekamy ewentualnie nadawany znak i prawidłowy odbiór zacznie się od początku następnego kodu.

Na powyższym rysunku widać cały kod RC. To co ma kolor różowy(?) jest aktywną transmisją fali IR. Białe przerwy no to oczywiście "cisza radiowa". Typowy odbiornik IR - dokładnie tak jak opisał to autor programu - oddaje stan niski gdy "widzi" falę, więc to co widzisz na rysunku trzeba odwrócić. Wtedy bit startu na wejściu procesora zaczyna się opadającym zboczem i jesteśmy już w połowie trwania tego bitu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.