Skocz do zawartości

Sterowanie fazowe triakiem - pomoc z układem


Gość planche95

Pomocna odpowiedź

W załączniku dodałem schemat mojego modułu sterowania fazowego triakiem i odtwarzania dźwięku z mikrokontrolera. Prawy "ON" przycisku w założeniu powinien po prostu włączyć lampkę, a lewy "ON" powinien zapewnić mikroprocesorowi zasilanie i zacząć powoli włączać lampkę i odtwarzać dźwięk, co działa bardzo dobrze. Aby zamienić 230V na 5V rozebrałem po prostu ładowarkę starego samsunga i dodałem do modułu, widać to na zdjęciu z załącznika.

Problemem jest to że gdy przełączam na przycisku z "OFF" na prawy "ON", przez jakieś 2-3sekundy jest dostarczane zasilanie do USB, bo włącza mi się mikrokontroler i głośniki (zasilane przez USB), po tych 2-3 sekundach się wyłącza i włącza znowu kiedy przełączam na "OFF".

Może mi ktoś pomóc wyeliminować ten problem?

EWENTUALNIE--------------------------------------------------------------------:

Postanowiłem że jednak trochę pozmieniam ideę i ucieknę od tego problemu, ale się nie udało ...

Teraz mam podłączony jeden przełącznik który włącza lub wyłącza zasilanie 230V i po prostu włącza lampkę, i drugi przycisk podłączony do procka , który wywołuje miganie i dźwięk. Podczas wyłączania głównym przyciskiem procek zostaje kilka sekund włączony (to rozumiem bo kondensatory z ładowarki muszę się rozładować), ale czasami włącza się dźwięk, tak jakby na pinie pojawiło się logiczne "1" i procek pomyślał, że nacisnąłem przycisk.

Przycisk podłączyłem do procka tak jak na schemacie pin do detekcji zera - tzn. przez rezystor 10k, tylko zamiast tranzystora jest przycisk.

Skąd się bierze to przekłamanie na pinie?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.