Skocz do zawartości

Robot


Pomocna odpowiedź

Siemka wszystkim 😉 Dopiero zaczynam się bawić w te klocki 😃 Zbudowałem już nadwozie do swojego robota i układ napędowy 🙂 Sugerowałem się Artykułem Z KŚ Ekspert. Jako napędu użyłem dwa microserwa Tower Pro SG-5010. Przerobiłem je tak, że obracają się naokoło 🤣 Zaprojektowałem już do niego Dwa mostki H-Bridge tylko muszę jeszcze wytrawić *🙂* Najgorzej będzie z czujnikami i głównym układem sterującym, ale sądzę, że z moim uporem i wasza pomocą szybko uporam się z tym 😉 A o to fotki i proszę o komentarze 🙂 Tylko niezbyt srogie 🙂 Dopiero zaczynam...

rob4.thumb.jpg.f61f67695a53a98d6b0a83298a6381a8.jpg

rob3.thumb.jpg.efcc156e4d7415a114c79d2abd093bf4.jpg

rob2.thumb.jpg.54bbc055c74abf7277132a161c8e4ed9.jpg

rob1.thumb.jpg.1d48ba5a6a1b2ced839809b39846e703.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Gratuluję!

Konstrukcja nieco znajoma 😉 Wykonanie na bardzo wysokim poziomie - roboty na zawodach nie raz wyglądały tandetnie przy tym co zaprezentowałeś!

Widzę że jednak opis robota w gazecie umożliwia wykonanie mechaniki do robota 🙂

Co do czujników - już za miesiąc artykuł, który na pewno rozjaśni Twoje spojrzenie na tą kwestię.

Co do zakrętek od słoików - nie jeden robot startujący na zawodach miał zrobione koła właśnie w ten sposób - jest to bardzo proste i wygodne rozwiązanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za gratulacje 🙂 Starałem sie go jakoś wykonać 😃 A ta guma przyklejona to jakaś antypoślizgowa, bo moja siostra do szpilek ją sobie przyklejała, żeby sie nie ślizgać 😅 (kto zrozumie kobiety). Trochę jej zostało to wykorzystałem 🙂 Wszytko z blachy a pomalowałem farba w spreju...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Musisz nam też napisać co ma ten robocik robić bo na pierwszy rzut oka wygląda jak zapaśnik sumo. A co do kół powinieneś przemyśleć zastosowanie kodera to taki układ np. z myszki komputerowej którego zadaniem będzie śledzić i korygować obroty kół by obracały się z jednakową prędkością tak aby robocik umiał na prawdę jechać po prostej. Co do czujników masz do wyboru trzy podstawowe (dotykowy, optyczny i ultradźwiękowy) jak chcesz by był nie zawodny możesz je mieszać. Na początek do sterowania polecał bym ci jakiś mały mikrokontroler AVR, program bascomavr (demo z ograniczeniem do 4k kodu), i programator ISP opisywany często na forum.

Link do komentarza
Share on other sites

Musisz nam też napisać co ma ten robocik robić bo na pierwszy rzut oka wygląda jak zapaśnik sumo. A co do kół powinieneś przemyśleć zastosowanie kodera to taki układ np. z myszki komputerowej którego zadaniem będzie śledzić i korygować obroty kół by obracały się z jednakową prędkością tak aby robocik umiał na prawdę jechać po prostej.

Co do enkodera na kołach, to budowanie regulatora po to żeby robot jeździł prosto jest bez sensu, niech sobie jeździ krzywo - na 70cm ringu nie zrobi to nikomu żadnej różnicy. Regulatory obrotów (P, PD PID) stosuje się w bardziej zaawansowanych konstrukcjach - w momencie kiedy robot natrafi na przeciwnika regulator zwiększa moc (wypełnienie sygnału PWM) aby utrzymać stałą prędkość obrotową kół. Jest to regulator prędkości (może być jeszcze regulator pozycji) i dzięki niemu nawet jeśli robot nie wykorzystuje pełnej prędkości, wykorzystuje pełną moc (z regóły w fazie szukania przeciwnika robot nie porusza się z pełną prędkością). Przy takich serwach stosowanie regulatora nie jest konieczne, gdyż robot często jeździ na pełnej prędkości (przy której regulator nic nie wnosi). Częściej stosuje się regulatory przy silnikach modelarskich/wkrętarkowych - gdyż nawet w trybie atakowania nie wykorzystuje się pełnej prędkości, bo jest ona po prostu za duża i robota ciężko zatrzymać w porę na białej linii.

Pozostałe sensory które opisałeś (dotykowy, optyczny i ultradźwiękowy) będą opisane w kolejnym numerze Eksperta.

Link do komentarza
Share on other sites

Siemka wszystkim po tak długim czasie 😅 Mój Robocik nie zostanie skończony bo nie mam zbytnio czasu i brakuje mi kasy... 😕 Nic w nim sie nie zmieniło i chciałbym sprzedać to co jest. Może ktoś inny go dokończy. Mogę także sprzedać same microserva 😉 Jeśli ktoś były zainteresowany to zapraszam na GG: 8227943. Pozdrawiam 😋😋

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.