Skocz do zawartości

Dylemat odnośnie doboru silnikow


vaden

Pomocna odpowiedź

Witam. Moj problem jest następujacy pracuje na line follower i utknolem na doborze silnikow. Chciałem żeby był jak najszybszy i tu jest moj problem:

Czy im wieksza prędkość obrotowa na wyjściu tym szybciej bedzie robot jeździl??

Mam do wyboru silnik z przekładnia o predkości obrotowej

170 obr/min i 530 obr/min

Prosze o rade i z góry dziękuje.

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Popraw proszę błędy w swoim poście

Link do komentarza
Share on other sites

Czy prędkości, które podałeś uwzględniają już przekładnie? Jeśli tak to imho na line follower obie są za duże - 170 obr/min to prawie 3 obroty na sekundę, zakładając promień koła np. 3cm mamy prędkość ok. 55 cm/s. Żeby uzyskać mniejszą prędkość bez dodatkowej przekładni musiał byś zastosować mniejsze koła...a wiadomo, że silniki mają już pewną średnicę.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

imho na line follower obie są za duże - 170 obr/min to prawie 3 obroty na sekundę, zakładając promień koła np. 3cm mamy prędkość ok. 55 cm/s.

Za duże? Ja do swojego chciałbym mieć ok 600-800 obr./min. przy kole o średnicy 3 cm. Pololu zasuwa ponad 1 m/sek. Po za tym ważne są też wymiary robota, bo jak by miał np. tak jak pololu 9,5 x 9,5 cm to nie za bardzo wsadzisz do niego koła o średnicy 6 cm 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Nawyk, ja mam silniki 530rpm i koła o średnicy 31mm a chce dać większe bo uważam że jest za wolny 😉. Także pozdro z tą za duzą prędkością.

Vaden poszukaj sobie szybszych jeszcze silników.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Decado, chcesz powiedzieć, że napędzasz takim silnikiem robota bez zastosowania żadnego motoreduktora? W takim razie powiedz, jaki to ustrojstwo ma moment obrotowy i gdzie to dostałeś?

Link do komentarza
Share on other sites

No to jestem w szoku i przyznaję się do możliwego błędu - sam stosowałem silniki o wiele wolniejsze (głównie ze względu na wagę konstrukcji i konieczność gwałtownego hamowania - większy moment obrotowy). Powiedz mi jeszcze, ile waży Twój LF? Czy silnik się nie grzeje?

btw nie mówiłem o średnicy 3cm, a o promieniu;)

Link do komentarza
Share on other sites

Aaaaa no faktycznie promień 😃.

waga to 430g. silniki wogóle sie nie grzeją mimo traktowania ich napięciem wyższym od znamionowego.

Zrobiłem mu PWMa siedmio stopniowego dlatego chce mu dać wieksze koła bo jak bedzie jakaś super poryta trasa to mu zmiejsze ewentualnie prędkość.

Jutro go biore na trasy do szkoły i będę klepał algorytm 🙂.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.