Skocz do zawartości

[C] Planowanie ścieżki na podstawie danych punktów GPS

leadeeer

Pomocna odpowiedź

Cześć!

Mam problem, ponieważ próbuję napisać program, który umożliwi mi planowanie ścieżki w obszarze ograniczonym przez punkty GPS w celu wykonania mapy. Chciałem zabrać się za to matematycznie, jednakże nie wiem, czy moje rozumowanie ma sens, czy jest może na to prostsza metoda.

Wypisałem w punktach, jak ma działać program:

1) Podaję współrzędne GPS - dla punktów oddzielnie wpisuję długość i szerokość geograficzną,
2) Wyznaczam wartości maksymalne i minimalne (wartości krańcowe współrzędnych),
Dalej wspomogę się schematem

3) Wyznaczam długości odcinków AB i CD, wybieram dłuższy, do którego będę wyznaczał proste równoległe,
4) Obliczam długości odcinków AD i BC, wybieram dłuższy, a na jego podstawie wyznaczam prostą ograniczającą proste równoległe do AB lub CD.

5) Wyznaczam prostą równoległą do AD lub BC (w zależności od tego, który odcinek jest dłuższy) przechodzącą przez punkt krańcowy - na schemacie punkt D, tak aby mieć prostą ograniczającą z lewej strony,
6) W zależnosci założonej liczby przejść n (przejść po prostych równoległych do CD) tworzę n odcinków równoległych do CD, ograniczonych przez proste wyznaczone przez odcinek BC i równoległy do niego,
7) Parametry prostych równoległych (ze wzoru y=ax+b), czyli b1,b2,b3,...,bn wyznaczę w zależności do założonej liczby przejść,
8) Po osiągnięciu punktu B należy wrócić do punktu A. Oczywiście w zależności od kierunku lotu należy go tak rozplanować, aby osiągnąć punkty jednocześnie nie przelatując nad nieinteresującym obszarem. Nie wiem jak to zrobić, póki co 🙂

Czy to w ogóle ma sens? 🙂

Jak napisać taki program?

Jak złożyć wybrane punkty do robienia zdjęć w sensowną tablicę, którą można przekazać dalej do komputera pokładowego drona?

Schemat:

Oznaczenia:

Linia niebieska - planowana trasa lotu,
Linie czerwone - proste równoległe do odcinka CD,
Linia zielona - prosta równoległa do odcinka BC,
Linie czarne wyznaczają mapowany obszar;

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.