Skocz do zawartości

Arduino mega 7,7V zamiast 5V


BuxBleed

Pomocna odpowiedź

Mam problem ze swoją płytką. Z niewiadomego powodu wszystko działa na napięciu 7,7V co sprawia że układ nie działa zgodnie z oczekiwaniem. Gdy podłączone płytka jest podłączona do USB napięcie wynosi tyle ile powinno czyli 4,7-5V gdzieś w tych granicach.

Czy to oznacza że spaliłem stabilizator ? Da się to jakoś naprawić. Bo potrzebował bym zasilać to z sieci/akumulatorka. A programy i cała reszta działają poprawnie ( dają się wgrywać, i poprawnie się wykonują) jak arduino jest podłczone do tylko do USB.

Link do komentarza
Share on other sites

Napisz więcej szczegółów, bo z tego, co napisałeś, nic nie wynika.

Napisz z czego zasilasz swoją płytkę, podaj schemat połączeń, napisz gdzie dokładnie zmierzyłeś te 7,7V i za pomocą czego, etc.

Naprawdę musimy każdy kawałek informacji wyciągać jak na przesłuchaniu?

Link do komentarza
Share on other sites

Napięcie 7,7V zmierzyłem miernikiem na wyjściu 5V z adruino (gdzie powinno być 5V ale było ponad 7,7V), oraz na każdym innym pinie GPIO, który powinien pracować na logice 5V.

Płytkę zasilałem zasilaczem impulsowym 12V z sieci, przez gniazdo DC, potem spróbowałem również przez Vin z tym samym napięciem i problem się powtórzył. Generalnie procek się bardzo nagrzewa, i najprawdopodobniej przy dłuższej pracy by się spalił.

Jak wszystko jest zasilane przez USB to działa tak jak powinno.

Link do komentarza
Share on other sites

To rzeczywiście wygląda jakby układ regulacji napięcia był uszkodzony (niekoniecznie sam regulator, może równie dobrze być problem z jakimś innym elementem, nawet tak prostym, jak kondensator). Moim zdaniem płytka kwalifikuje się do reklamacji, szczególnie, że temu mikrokontrolerowi już nie można ufać po tym, jak dostał za wysokie napięcie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jak to reklamacji ? W sensie mogę ją odesłać producentowi Arduino we Włoszech i mi ją za darmo naprawi? Poza tym jakby nie patrzeć to ona popsuła się z mojej winy. Choć nie wiem jak i kiedy :/

Link do komentarza
Share on other sites

Prawidłowo użytkowana sprawna płytka w taki sposób popsuć się raczej nie powinna — płytka ma bezpiecznik, a regulator napięcia wyłącznik termiczny odcinający prąd przy przegrzaniu. Jeśli nie podłączałeś tam powiedzmy 220V etc., to regulator nie powinien się zepsuć.

Odsyłasz nie do Włoszech, tylko do sklepu, w którym kupiłeś — zgodnie z polskim prawem mają obowiązek przyjąć, choć oczywiście mogą potem powiedzieć, że uszkodzenie jest z twojej winy i że nie wymienią — i raczej ciężko się w takiej sytuacji kłócić. No chyba, że kupiłeś we Włoszech — nie wiem jak tam wygląda prawo na ten temat, ale niby to Unia Europejska...

Link do komentarza
Share on other sites

No kupowałem ze sklepu Botland, ale to było rok temu. Nie mam już nawet oryginalnego opakowania. To było hurtowe zamówienie robione przez kolegę z koła studenckiego który zamówił płytki dla kilkudziesięciu osób. Chyba nic się nie da zrobić :/

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.