Skocz do zawartości
Wilczur

Czujnik odległości sharp, śmieci na wyjściu

Pomocna odpowiedź

Hej, Robię robota minisumo i w tym celu kupiłem 4 czujniki sharp GP2Y0A21YK, są to czujniki analogowe o zakresie chyba 70cm, i mam problem z tym, że jeśli czujnik niczego nie widzi, to mam śmieci na wyjściu, to jest jego normalne zachowanie czy ja coś popsułem?

Co to znaczy śmieci? Wyniki pokazujące pomiar daleko poza skalą odległości czy zupełnie losowe?

Mierzysz samym czujnikiem czy masz go jakoś obudowanego?

Czujnik podłączyłem po pin analogowy w arduino, nie jest niczym obudowany, a śmieci czyli zupełnie losowy wynik oscylujący w granicach 1-1.7v

Czujnik podłączyłem po pin analogowy w arduino, nie jest niczym obudowany, a śmieci czyli zupełnie losowy wynik oscylujący w granicach 1-1.7v

Cześć,

masz kondensator 10 uF na zasilaniu czujnika jak zalecają w nocie:

Advice for the power supply

• In order to stabilize power supply line, we recommend to insert a by-pass capacitor of 10

μ

F or more

between Vcc and GND near this product.

Piszą jeszcze, że światło słoneczne może powodować zakłócenia:

• When the detector is exposed to the direct light from the sun, tungsten lamp and so on, there are cases that it can not

measure the distance exactly. Please consider the design that the detector is not exposed to the direct light from such

light source.

Przejrzyj notę katalogową pod adresem:

http://dl.btc.pl/kamami_wa/gp2y0a21yk0f.pdf

Kondensatora nie miałem , był zasilany z USB przez arduino, dołożę kondensatory to zobaczę. Słońce raczej nic nie zmieniało, testowałem w ciemności.

Kondensatora nie miałem , był zasilany z USB przez arduino, dołożę kondensatory to zobaczę. Słońce raczej nic nie zmieniało, testowałem w ciemności.

Zmień zasilanie czujnika na osobny zasilacz - to może być przyczyna. Z charakterystki czujnika wynika, że powinieneś też na przetworniku ADC z Arduino odrzucać wyniki poniżej 0,5 V na czujniku.

Pozdrawiam

Podłączyłem kondensatory i pomogło odczyt jest dużo stabilniejszy, Jeszcze pytanie czy silniki nie będą za mocno zakłócać pracy czujnika jeśli silniki będą zasilane bezpośrednio z akumulatora, a czujniki oraz arduino będą za układem 7805 z kondensatorami? Całość będzie zasilana z połączonych szeregowiec akumulatorów li-ion z komórek.

Podłączyłem kondensatory i pomogło odczyt jest dużo stabilniejszy, Jeszcze pytanie czy silniki nie będą za mocno zakłócać pracy czujnika jeśli silniki będą zasilane bezpośrednio z akumulatora, a czujniki oraz arduino będą za układem 7805 z kondensatorami? Całość będzie zasilana z połączonych szeregowiec akumulatorów li-ion z komórek.

Mogą zakłócać w takim układzie połączeń. Poczytaj o diodach Schottky'ego jak układów przeciwprzepięciowych (warto by włączyć taką podwójną diodę Schotky'ego przed stabilizatorem). Jakie masz napięcia z tych połączonych akumulatorów li-ion (tzn. napięcie zasilania silników)?

Pozdrawiam