Skocz do zawartości

Programowanie Atmega8L z ISP AVR oraz BASCOM AVR, AVR DUDE


lukpep

Pomocna odpowiedź

Witam

Dopiero zaczynam przygode z programowaniem uC i przed zaprogramowaniem (zblokowaniem) pierwszego ukladu chcialbym opisac co i jak zamierzam zrobic a Was prosic u uzupelnienie, korekte moich zamiarow.

Zakupilem nastepujacy programator: http://www.allegro.pl/item689447277_nowosc_programator_isp_avr_usb_rohs_atmel_fv.html

Zainstalowalem sterownik ze strony sprzedawcy: http://protech-micro.pl/support/Sterowniki/ - USBASP_Win32_v0.1.10.zip konkretnie - calosc wydaje sie dziala dobrze z Vista:

Programowac zamierzam uklad ATmega8L znajdujacy sie juz w robocie.

Mam napisany program w BASCOM AVR - projekt sklada sie z 3 plikow - .bas .bin .hex

Podlaczam programator pod kompa oraz pod uklad przy pomocy kabla w standardzie KANDA. Teraz kwestia zworek - gdy programuje nowego uC to wiem, ze korzysta on z wewnetrznego kwarcu 1Mhz wiec musze zostawic wlaczona zworke do programowania ukladow o predkosciach < 1.5 Mhz prawda? Przy kazdym kolejnym programowaniu juz z poprawnie ustawionymi fusami na zew. kwarc 8Mhz takiej potrzeby nie bedzie? Dobrze rozumuje? Druga zworka sluzy do wyboru sposobu zasilania - czy programowany uklad ma byc zasilany z programatora czy tez ma wlasne zrodlo zasilania. Programowanie wolalbym przeprowadzic na robocie bez baterii i ustawiajac zworke na dostarczanie zasilania ukladowi z programatora. Dobrze kombinuje?

I teraz samo programowanie - odpalam avrdude-gui 0.2.0

i pokazuje mi sie taki oto ekran:

-p Device ustawiam ATmega8 (wersji L tam nie ma ale to chyba zadna roznica?)

-c Programer daje usbasp

Port zostawiam tak jak jest - dowolny.

A dalej jest dla mnie magia, o objasnienie ktorej chcialbym Was prosic. We flashu jak rozumiem daje sciezke do hexa ze swoim programem napisanym w BASCOMie? I daje Write oraz Verify?

A co z EEPROM?

I jak poustawiac fusy, zeby uC korzystal mi juz od tego czasu z zewnetrznego kwarcu 8Mhz?

Zdaje sobie sprawe, ze problemy z programowaniem, fusami itp byly walkowane kilka razy ale ten watek jak wydaje mi sie zbiera cale info w jednym miejscu - od napisania programu az do wrzucenia go na uC.

Pozdrawiam serdecznie - moj pierwszy watek na diodzie 🙂

// EDIT:

W zwiazku z brakiem odpowiedzi poradzilem sobie sam. W temacie zworek to:

Zworka bliżej złącza ISP służy do podania zasilania 5V na układ docelowy. Nie potrzeba wtedy

dodatkowego zasilania. Jest pobierana z portu USB. Takie rozwiązanie polecam tylko wtedy,

gdy mamy do zaprogramowania sam mikrokontroler. W innym przypadku należy zworkę

zdjąd i skorzystad z zasilania płytki na której zainstalowany jest układ docelowy.

Zworka po zewnętrznej stronie płytki służy to obniżenia prędkości programowania. Powinna

byd założona przy programowaniu układów taktowanych zegarem poniżej 1,5MHz.

A co do avrdude gui to skorzystalem z programu mkAVRCalculator, ktory pozwala latwo i szybko wyliczyc fusy. Jest opis PL wiec wszystko intuicyjne.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.