Skocz do zawartości

Obrotomierz błędne pomiary cd.problem rozwiązany


KrzysiekS

Pomocna odpowiedź

Zastosowałem moduł składający się z czterech pojedynczych wyświetlaczy 7-segmentowych, sterowanych przez cztery rejestry przesuwne. Wynik zliczania impulsów z enkodera po zakończeniu cyklu zliczania, tj. 1 sekundy i  rozbiciu na cztery cyfry,  po małej modyfikacji wysyłany jest do czterech rejestrów, które zapalają odpowiednie segmenty wyświetlaczy. Ze względu na dość duży prąd pobierany przez wyświetlacze moduł zasilany jest z osobnego zasilacza. Dodatkowymi zaletami tego rozwiązania są możliwości,  zmiany kształtu " 6" i "9" , które w dekoderze 4511 są lekko "niekompletne", wykorzystanie tylko 10  pinów wyjściowych kontrolera ( 4 x 2( latch + data) +1 clock + 1 GND  ), oraz tworzenia komunikatów np. StoP,  End,  run etc. co będzie potrzebne w dalszej rozbudowie programu. Po zastosowaniu tego rozwiązania obrotomierz działa prawidłowo do 3500 rpm .

Link do komentarza
Share on other sites

Jakiego programu? Nic nie wiedzę.

Sporo pinów zużyłeś na rejestry sterujące wyświetlaczem. Można to zrobić na trzech (zegar, dana, latch) no i oczywiście GND i VCC.

 

Edytowano przez es2
Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.