Skocz do zawartości

Maszyna z ludzką głową


madik

Pomocna odpowiedź

Pomysł jest dziełem specjalistów z Uniwersytetu Reading – cybernetyka Kevina Warwicka i neurologa Bena Whalleya.

Naukowcy chcą sprawdzić, czy sterowany komórkami człowieka robot poradzi sobie w laboratoryjnych testach, a także wypróbować terapie przeciwpadaczkowe. Ten sam zespół prowadzi obecnie podobne doświadczenie, tyle że robotem kierują komórki szczura.

Kevin Warwick podkreślał w rozmowie z magazynem "New Scientist", że do przeprowadzenia doświadczenia z neuronami nie jest potrzebna zgoda komisji bioetycznej. "Całą etyczną stronę przedsięwzięcia pozyskiwania ludzkich neuronów do tego eksperymentu załatwia firma, od której kupujemy te komórki" – powiedział Warwick.

Neurony zostaną podłączone do niewielkiego robota, gdy tylko zakończy się eksperyment z komórkami szczura. Dzięki temu naukowcy będą mogli bezpośrednio porównać zdolność ludzkich i zwierzęcych neuronów do kierowania maszyną. "Będziemy chcieli sprawdzić, czy proces nauki i zapamiętywania przebiega podobnie" – tłumaczył w "New Scientist" Warwick. Przy okazji neurolog sprawdzi skuteczność metod blokowania samoistnych wyładowań elektrycznych komórek nerwowych. U ludzi wywołują one napady padaczki.

Obecnie "mózg" robota składa się z ok. 300 tys. szczurzych neuronów. Ich aktywność elektryczna jest rejestrowana przez kilkadziesiąt elektrod i na tej podstawie wysyłane są sygnały kierujące maszyną. Robot ma zresztą kilka wymiennych mózgów, dzięki czemu naukowcy sprawdzają, czy dysponują one różnymi osobowościami.

Brytyjski eksperyment ma być pierwszym tego rodzaju na świecie. Ale cybernetycy wielokrotnie już wykorzystywali komórki pobrane z mózgów zwierząt do sterowania maszynami. Naukowcy z Uniwersytetu Florydy użyli np. 25 tys. neuronów szczura do sterowania myśliwcem (tylko w symulatorze). Zwierzęce neurony służą również do kierowania eksperymentalnymi protezami kończyn i chwytakami robotów.

"New Scientist"

Źródło: www.rp.pl

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.