Skocz do zawartości

Arduino + karty MIFARE 1k + czytnik RFID


Zaqq

Pomocna odpowiedź

Witam forumowiczów.

Na wstępie chciałbym powiedzieć, że specjalistą w tej dziedzinie nie jestem, raczej amatorem ale do odważnych świat należy. No i jestem nowy na forum (to mój 1 post) ale liczę na to, że ktoś się skusi pomóc nieznajomemu 😉

Mam w głowie ciekawy projekt, do którego chciałbym użyć wielu kart MIFARE 1k oraz czytnika/ów RFID. Wszystko obsługiwane przez Arduino Uno. Z Arduino powinienem sobie poradzić, ponieważ miałem już z tym styczność (kursy z forbota + kilka własnych amatorskich projektów typu sterowanie ledami, roletami czy "półautonomiczny" robot) ale mam problem z dobraniem sprzętu, ponieważ nie miałem okazji pobawić się technologią RFID/NFC. I chciałbym was prosić o pomoc.

Założenia są takie:

Mam planszę/stół z czytnikiem/czytnikami RFID lub czymś podobnym, który musi być podzielony na 2 niezależne części oraz karty MIFARE 1k z zapisanym jakimiś danymi (będą się powtarzały, tzn 2 lub 3 karty będą identyczne ale nie wszystkie, o ile to możliwe). Po położeniu jakiejś karty lub jej zabraniu Arduino powinno wiedzieć o tym która to karta (tutaj wykorzystanie tego 1k danych) oraz w której części stołu się znalazła. Dobrze byłoby również, jakby ta pierwsza część stołu nie "zagłuszała" drugiej i odwrotnie.

Czy coś takiego jest w ogóle możliwe do zrealizowania?

Czy dobrze rozumiem, że w karcie MIFARE 1k mogę zaprogramować dowolny ciąg znaków, np. jakiś kod, który Arduino odczyta za pomocą jakiegoś modułu?

Czym można taką kartę zaprogramować? Napotkałem w internecie jakąś aplikację o nazwie NFC Tools i z postu wynikało, że wystarczy telefon z NFC (w moim przypadku Galaxy S9). Czy to zadziała?

Czy przykładowo moduł czytnika RFID RC522 czyta tagi lub też karty we wszystkich kierunkach czy tylko w określonych, np. góra/dół?

Z góry dziekuje za pomoc i pozdrawiam.

PS. Na stole będzie również kilka wyświetlaczy alfanumerycznych oraz mnóstwo diod ale to chyba mało istotne 😉

Edytowano przez Zaqq
Kilka dodatkowych informacji, pytań oraz zmiana tytułu ;-)
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Powierzchnia jednej części stołu to powiedzmy 30x40 cm. Chyba wynika z tego, że potrzebuję czytnika o dużej powierzchni oraz stosunkowo niedużym zasięgu (do 5, maksymalnie 10 cm) ale też nieprzesadnie małym (minimum 1cm). Mógłbym (chyba) użyć po prostu kilku czytników jeden przy drugim ale jest to zapewne drogie i niepraktyczne rozwiązanie. Czy wie ktoś może czy Arduino Uno, Mega czy jakieś inne uciągnie kilka czytników RFID oraz nie pogubi się przy obsłudze takich kart np. 100? Przejrzałem już całe google i wygląda na to, że nie umiem szukać. No i dodam jeszcze, że nie musi to być technologia RFID. Jeżeli coś innego spełnia tą masę wymagań, tzn. są karty, stół i identyfikacja każdej z nich na stole z wyżej wspomnianymi odległościami to biorę w ciemno 😎

Edytowano przez Zaqq
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć, mogę opisać trochę swoje doświadczenie z RFID, może trochę Ci to pomoże. Robiłem system rozpoznający 4 tagi RFID. Tagi były przykładane na raz, więc były 4 czytniki. Korzystałem z czegoś takiego: https://botland.com.pl/pl/rfid/6765-modul-rfid-mf-rc522-1356mhz-spi-karta-i-brelok.html?search_query=rfid&results=47 + klony arduino nano.

Nie udało mi się podłączyć wszystkich 4 do jednego kontrolera ale podobno jest to możliwe. Miałem identyczny kod jak ten na filmie ale po prostu nie działało, a szybsze było zastosowanie 4 kontrolerów. Moje czytniki umieszczone są około 4 centymetry od siebie i nie ma problemów z zakłócaniem. Co do tych kart, nie jestem pewien czy można wgrywać do nich jakąś swoją informację, natomiast każda ma unikalny kod, który możesz zapisać w kontrolerze. Przykładanie takiej karty do czytnika działa jak wpisanie hasła. Ciężko będzie Ci znaleźć czytnik o tak dużym zasięgu i powierzchni działania. Ja raczej zastosował bym kilka mniejszych.  Co do kierunku "czytania" karty, działa tylko góra/dół. Musi zostać prostopadle przyłożona do czytnika, na dodatek dość blisko, około 15mm. Polecam kupić taki czytnik i poeksperymentować, nie jest drogi. Jest też do niego trochę przykładów i biblioteka. Pozdrawiam 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.