Skocz do zawartości

Problem z przetwornicą impulsową


artbe

Pomocna odpowiedź

Hej 🙂

Mam pewien problem i już nie rozumiem co robię źle.

W moim projekcie z jednej strony potrzebuję 5V do taśm ledów, z drugiej strony chcę zasilać arduino poprzez tę wtyczkę na zasilanie DC, więc potrzebuję min. 7V. Mój plan polega na tym, że biorę zasilacz DC 12V 2A (taki akurat mam), wciskam go w wejście DC z kabelkiem (właściwie dwoma 🙂 ). Te kabelki rozdzielają się na dwie pary +/-. Jedna para kabelków idzie do wtyczki DC, która wejdzie w Arduino. Druga para idzie do przetwornicy impulsowej, żeby obniżyć napięcie do 5V. Przetwornica to ta z kursu Elektronika poziom 2  https://botland.com.pl/pl/przetwornice-step-up-step-down/941-pololu-s7v7f5-przetwornica-step-upstep-down-5v-1a.html Wyjściowe napięcie 5V "idzie" jako zasilanie LED-ów. Gdy złożyłem cały projekt na płytkach stykowych (a także póżniej już z częścią polutowaną, ale bez tej części zasilającej) to wszystko było ok. Z dokładnością do tego, że Arduino było jeszcze zasilane z USB. Wszystko działało elegancko.

Następnie już na płytce uniwersalnej zlutowałem przetwornicę, kabelek z wejściem DC i jakieś piny do masy i wyjścia 5V z przetwornicy. Tylko tyle. Napięciem 5V zasiliłem jedną diodę z rezystorem 1k. Żadnego Arduino ani nic innego nie podłączałem. Podpiąłem woltomierz, i podłączyłem zasilanie. Przez chwilę miałem nieco ponad 5V, dioda się świeciła. I po krótkiej chwili napięcie mocno spadło, dioda zgasła i kaplica.

Sprawdziłem, że po tej awarii, przetwornica dalej "wypuszcza" jakieś napięcie, ale sporo niższe, Prąd jaki płynął przez diodę był rzędu 0.10-0.15 mA.

Dodam jeszcze, że zanim to zlutowałem, to dokładnie to samo (zasilanie DC 12V, przetwornica, dioda, rezystor) zamontowałem na płytce stykowej i było ok.

Gdzieś popełniłem błąd, ale już nie wiem gdzie. Zwłaszcza, że na płytce stykowej wszystko działało. Może ktoś będzie umiał mi pomoć.

Pozdrawiam 🙂

 

Edytowano przez artbe
Link do komentarza
Share on other sites

Ja bym podłączył 5V z przetwornicy do LEDów i do wejścia 5V Arduino. Wtedy omijasz stabilizator z płytki Arduino (który wymaga min. 7V) i masz jedno napięcie 5V w całym układzie. A tak być może masz jakiś konflikt wyjścia z dwóch różnych zasilaczy 5V. Czy miałeś połączone masy ze stablizatora i przetwornicy? Bo jak nie, to coś może się już nie podnieść...

A może zadziałało zabezpieczenie termiczne przetwornicy?

Edytowano przez Szałszanin
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.