Skocz do zawartości

Sprzęgło z 2 potencjometrów


krzysztof1594

Pomocna odpowiedź

Witam Panowie!

Mam nadzieję, że dział dobry, jednak w przypadku "wtopy" będę wdzięczny za poprawkę.
Otóż pracuję nad kierownicą dedykowaną do symulatorów/gier F1 w oparciu na Arduino Pro Micro.

Pozostała mi ostatnia kwestia do rozwiązania - sprzęgło, które składa się z 2 łopatek przy kierownicy.
W celu zrozumienia moich intencji - przybliżę sposób działania takiego sprzęgła w bolidzie.
2 potencjometry funkcjonują jako 1 pedał sprzęgła, czyli np. puszczenie jednej łopatki puszcza 50% sprzęgła, puszczenie drugiej - pozostałą połowę.
W takim wypadku połączenie potencjometrów szeregowe i podpięcie wyjścia pod Arduino wydaje się miłym i przyjemnym rozwiązaniem.
Jednak pożądanym działaniem jest kalibracja potencjometrów w taki sposób by jeden z nich puszczał sprzęgło do punktu "chwytania', a drugi kończył robotę.
A więc jak widać, niezbędny jest 3 potencjometr regulujący "udział" potencjometrów - to główna komplikacja.
Udało mi się znaleźć w internecie PCB do zakupu, które ma pełnić tę funkcję, dodatkowo całkowitym przypadkiem trafiłem na rozrysowany "na oko" schemat tego PCB na jednym z serwisów hostingowych:

https://imgur.com/gallery/YqKqI8r

Czy mogę liczyć na rzucenie okiem i poradę, czy ma prawo to działać oraz czy schemat wydaje się być sensowny?
Niestety internet jest pozbawiony takich informacji, a jestem po kilku dniach ciągłych poszukiwań, na dodatek sam nie miałem do czynienia z tego typu rozwiązaniem, co utrudnia mi zadanie.

Dziękuję Wam bardzo!

Link do komentarza
Share on other sites

Nie rozumiem koncepcji, co Ty chcesz tam kalibrować czego nie da się oprogramować w przypadku 2 potencjometrów?? Możesz to jeszcze raz szczegółowo wytłumaczyć krok po kroku czego się konkretnie po tych potencjometrach spodziewasz? Być może nie będzie konieczne kupowanie jakichś dodatkowych płytek z internetu a jedynie odpowiednie opisanie problemu w arduino. Przecież offset można ustalić dowolnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Ze względu na informacje odnalezione na zagranicznych forach - w tym gabarycie tylko Arduino Pro Micro jest zgodne ze standardem HID i poprawnie działa jako kontroler do gier - rodzi to ograniczenia w postaci ilości pinów. Dlatego też podłączenie 2 potencjometrów do Arduino i załatwienie tego programowo w moim przypadku odpada (chociaż zapewne udałoby się to zrobić bez problemu).

A więc innymi słowy sygnał do Arduino musi z 2 potencjometrów zostać „zsumowany” do postaci jednego sygnału analogowego. 3 potencjometr ma regulować ich udział w tym zsumowanym ruchu - to znaczy w każdej chwili musi występować możliwość zmiany np. 30% i 70% i tak dalej.

Link do komentarza
Share on other sites

Okej, bo sporej batalii - udało się. Niestety pojawia się ogromny problem.

Do tworzenia kodu używam oprogramowania SimHub - wiem, idę na łatwiznę, ale o ile byłem w stanie naskrobać kilka linijek, które obsługują sprzęgło i działa to świetnie - tak napisanie programu który wyświetla na ledach obroty przechwytując telemetrię z gry znacznie przerasta moje możliwości.

Niestety SimHub nie przewiduje obsługi wejść analogowych tak jak potencjometr, więc mając obsługę przycisków, ledów i enkoderów - muszę ręcznie do wygenerowanego przez SimHub kodu wkleić kod dotyczący obsługi wejścia analogowego dla potencjometru - tutaj pojawia się problem, bo kod generowany przez SimHub jest gigantyczny i nawet nie wiem jak mogę się do niego zakraść.

Czy ktoś ma już jakieś doświadczenie w tym programie i mógłby spróbować mnie chociaż naprowadzić?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.