Skocz do zawartości

Statystyka na siedząco


jugan1

Pomocna odpowiedź

Witam,

Czy na forum jest kategoria "najdziwniejszy temat roku"? Jeżeli tak to pomimo, że jest jeszcze kilka miesięcy do zakończenia roku można mi już podesłać nagrodę za założenie tego tematu 🙂

Ostatnio będąc u lekarza usłyszałem, że zbyt dużo czasu spędzam na siedząco - zwłaszcza w weekend, kiedy naprawdę można to ograniczyć. Podpisuję się pod tym obiema rękoma. Chciałbym jednak dowiedzieć się od Was, ile czasu spędzacie w pozycji siedzącej w taką sobotę? Próbowałem znaleźć jakieś informacje o tym w internecie. Udało znaleźć mi się artykuł, że prawie 9 h dziennie spędzamy siedząc (  niestety nie było mówione, czy w weekendy, czy średnio licząc i weekendy i dni robocze ). Zdaje mi się to i tak dość mało. Dlaczego?

Załóżmy, że jest okres jesienno-zimowy i ktoś mieszka w bloku. Czynności, które robią Polacy w wolnym czasie to:

- oglądanie tv

- granie w gry

- surfowanie po internecie

- kino

- teatr

- spotkania z przyjaciółmi i granie w planszówki / rozmawianie w pubie

- wyjścia do restauracji

- czytanie książek / gazet

- jedzenie ( nie samo przygotowywanie )

- hobby takie jak programowanie / elektronika / szydełkowanie / układanie puzzli / malowanie / rysowanie

Co łączy te wszystkie rzeczy? Właśnie tryb siedzący. Oczywiście ktoś może zauważyć, że do kina trzeba dojść - owszem. Ale nie dość, że często jednak jedziemy samochodem / autobusem do kina to nawet gdyby obie strony iść to jednak większa część tego wyjścia to siedzenie. 

 

Są oczywiście czynności, gdzie nie siedzimy:

- pływanie

- siłownia

- bieganie

- spacery

- wizyty w hipermarkecie

- sprzątanie

- gotowanie

Weźmy teraz taką sobotę w której ktoś wykonuje:

- 2 spacery 3 km - czas około 40 min każdy = razem niech będzie 1.5 h

- wizyta w markecie - czas około 1 h ( mam na myśli samo chodzenie po sklepie )

- siłownia - 1.5 h

- sprzątanie/ gotowanie - 1 h

- wstawanie, co 1 h na 5 min - razem 1 h

Wyjdzie nam około 6 h niesiedzenia. Przy założeniu, że ktoś śpi 8 h to zostaje mu 16 h z dnia. Te czynności zajmą 6 h , więc 10 h się siedzi. Wiem, że dla niektórych sprzątanie i gotowanie - 1 h to mało, ale załóżmy, że ta osoba nie dba jakoś super o czystość domu, odkurza raz w tygodniu ( słyszałem, że to średnia w Polsce ). Poza tym część czynności związanych z gotowaniem można wykonać na siedząco jak np. obieranie ziemniaków, krojenie warzyw, robienie kanapek.

A taka sobota z 2 spacerami i wizytą na siłowni i tak jest bardziej aktywną sobotą.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że osoby mieszkające w domkach mają więcej prac w domu, ale skupmy się tu jednak na tych mieszkających w blokach / wieżowcach, którzy nie muszą myśleć o ogrodzie / odśnieżaniu.

Uprzedzam, że ten temat nie jest żartem i naprawdę chciałbym poznać opinie jak największej liczby osób.

Link do komentarza
Share on other sites

Zgadzam się z Tobą. Większość życia przesiadujemy bo często wymaga tego od nas praca. Ale to też na pewno zalezy od stylu życia, nawyków. Niektórzy w taki weekend wolą aktywnie spędzić, inni leżąc na kanapie. Nie da się jednoznacznie określić.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.