Skocz do zawartości

Blue Pill, problem z wbudowanym czujnikiem temperatury.


Anonim

Pomocna odpowiedź

Blue Pillem bawiłem się już wcześniej ale teraz dopiero zainteresował mnie jego czujnik temperatury. Niestety albo moja płytka ( mam tylko jedną taką więc na razie nie sprawdzę na innej) albo jest uszkodzona albo niedorobiona albo (aż wstyd pomyśleć) nie potrafię jej skonfigurować odpowiednio.

Wynik pomiaru zmienia się nieznacznie mimo wszelkich zabiegów  z mojej strony od chuchania po podgrzewanie zapalniczką przy czym nie ma znaczenia czy dane są pobierane w pętli czy przez DMA.. wynik zmienia się ale w bardzo niewielkim stopniu i zależy chyba bardziej od pływającego napięcia z USB niż temperatury. Nie ma też znaczenia czy idzie przez debuger czy swobodnie, wygląda to tak jak by ten czujnik wogóle nie działał a wartość adc oscyluje w okolicach 1700 kiedy reszta programu zdaje się działać prawidłowo.

Mieliście podobne problemy? Być może to jakiś częstszy przypadek i nie warto sobie tym głowy zawracać tylko kupić 2 nucleo zamiast 10 bluepill'ów..

Apropo, jak by ktoś mógł podrzucić poprawną podstawową konfigurację mx do bluepilla i libki z footprintami do KiCada albo inny dedykowany soft 🙂 (znalazłem jakieś niepełnosprawne chyba). Dzięki i pozdro for all.

Link do komentarza
Share on other sites

23 godziny temu, atMegaTona napisał:

zależy chyba bardziej od pływającego napięcia z USB niż temperatury.

W obliczeniach uwzględniaj wewnętrzne napięcie odniesienia.

 

23 godziny temu, atMegaTona napisał:

ieliście podobne problemy? Być może to jakiś częstszy przypadek i nie warto sobie tym głowy zawracać tylko kupić 2 nucleo zamiast 10 bluepill'ów..

Poza niezbyt precyzyjnym pomiarem problemów nie miałem ale nie próbowałem na Bluepill tylko na NUCLEO. W Bluepill często są podróby, szkoda na to nerwów. W NUCLEO masz programator/debuger, który w przeciwieństwie to chiński klonów, możesz zmienić za darmo i legalnie w J-LINK https://mikrokontroler.pl/2016/05/06/stlinkreflash-interfejs-j-link-w-zestawach-stm32-nucleo-i-discovery/

Masz więc porównanie, NUCLEO z ORYGINALNYM STM32 i programatorem St-Link V2-1 za 55zł (sam St-Link V2-1 ok 50zł kosztuje) vs Bluepill  z najprawdopodobniej podróbą STM32 za 13zł do tego musisz dokupić programator. Najtańszy klon St-Link V2 (bez -1) to 13zł, razem 26zł. Niby połowa ceny NUCLEO  ale 3 breakpointy vs 8192 w J-Link to przepaść.

Link do komentarza
Share on other sites

Wiem, wiem. Na nucleo mierzy jak powinno, na discovery też. Skupiłem się na blue pillu bo jest tani i mały a potrzebuje większej ilości uc do zrobienia klona (łącznie z grafiką na płytkach 🙂 ) czegoś takiego https://hackaday.io/project/3339-neurobytes

Projekt zakłada przynajmniej przybliżoną znajomość temp. więc jeśli tylko ten czujnik jest zepsuty to dołożę zewnętrzny, jednak sam fakt, że czujnik nie działa może wskazywać na jakiś większy problem i tylko się zmęczę przy tym a i tak nic z tego w rezultacie nie będzie dlatego zastanawiam się czy warto.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Anonim

Po wielu próbach z różnymi "modelami" blue pilla włącznie z klonami stm, okazało się, że ten czujnik jest dość toporny a te parametry w ds są chyba wypisane bo było trzeba coś napisać. Zdarza się, że przy kolejnych pomiarach temperatura waha się o kilka stopni a na wynik pomiaru ma wpływ choćby działające DMA.. Po wystartowaniu, pokazywana temperatura wynosi ok. 23*C po pół minuty jest już 29 i skacze sobie wesoło o 2 - 3 stopnie w górę i w dół. Podgrzewanie zapalniczką rejestruje z opóźnieniem kilku sekund, więc szkoda nim sobie głowę zawracać i lepiej już by było chyba przylutować termistor do ADC albo zainwestować 5zł w porządny czujnik zewnętrzny.

Tak więc jeśli chce się mieć względnie stabilny, co nie znaczy dokładny, odczyt z tego czujnika trzeba wyłączyć wszystkie peryferia i odbiorniki pobierające prąd ze stabilizatora na płytce. Albo zastosować obliczanie średniej kroczącej i przyzwyczaić się do jakości czujnika.

Edytowano przez Anonim
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.