Skocz do zawartości

Pomocna odpowiedź

Chciałbym zbudować pojazd mam dużo pomysłów lecz trzeba zacząć od zbierania doświadczenia na czymś mniejszym. Generalnie mam w planach budowy coś w stylu łazika (jak dobrze pójdzie). Lecz ma on być sterowany zdalne na odległość 🙂 To duże wyzwanie i zobaczymy jak pójdzie.

Aktualnie zbudowałem z tego co miałem takie coś:

IMG_0440.thumb.JPG.447b18fdc1ff83200c2866efdb5be6d8.JPG IMG_0441.thumb.JPG.4b91cbfa32992d4b96b9c4af902352d7.JPG

Aktualny setup:

- Raspberry Pi Zero (bez wifi) 
- 2 x L298N
- GPS GY-NEO6MV2
- 4x silnik 65x26mm 5V z przekładnią 48:1
- Hub USB + WiFi

Zasilanie:
- 2 x 18650 2000mAh 3.7v
- Moduł ładowania + wyjście 5v 1A (do RP Pi)
- Przetwornica MT3608 (zasilanie L298N)

Aktualnie sterowanie odbywa się za pomocą terminalu w Raspbian (bez interfejsu graficznego). GPS do zbierania danych patrzę jak działa i co można z tego zrobić. Złożyłem całość w kilka godzin na razie żeby coś działało i chcę się zająć sterowaniem.

Co do problemów to myślę nad łącznością na odległość do tego chcę zamocować kamerę i odbierać obraz z pokładu samochodzika. Mógłbym zamocować modem LTE i sterować poprzez SSH lub VNC  lecz nie jest to rozwiązanie na dłuższy okres. Chciałbym napisać aplikację desktopową do obsługi tego sprzętu. Lecz problem w tym, że nie chcę żeby ta aplikacja była na pokładzie samochodzika tylko u mnie np. w laptopie. Nie wiem czy da się jakoś zrobić, żebym wykonywał skrypty w ten sposób. Dane z czujników mógłbym zapisać do bazy danych i wyświetlić u mnie w programie to nie problem lecz gorzej z sterowaniem. Ma może ktoś jakieś porady odnośnie sterowania na odległość ? Na początek do kilku set metrów 🙂