Skocz do zawartości

L293DNE - problem?


monkey

Pomocna odpowiedź

Zakupiłem układ L293DNE, przed wykozystaniem w gotowym układzie chciałem go najpierw potestowac (marny ze mnie elektronik) zatem podłaczyłem układ tak ja kw tym temacie. Dokładnei jak na tym schemacie (do wyjsc 3 i 6 jest podlaczony silnik oczywiscie). Układ nie działa - po zwarciu S1 silnik sie nie kreci. Podlaczylem układ w ten sposob i super - w zaleznosci od zwarcia S1 lub S2 silnik kreci sie w jedna lub druga strone. Jednak wejscie enable (pin 1) wisi w powietrzu, zatem dodalem jeden rezystor 10K powmiedzy ENABLE i GND - uklad jest wylaczony, zadziala dopiero kiedy podlacze rezystor 1K miedzyVCC a pin 1. Generalnie złozylem wszystko w taki sposob i wsyztko smiga OK. jesli jest zwarty przelacznik miedzy rezystorem 1K a 1 pinem i przelacznik miedzy INPUT1 silnik sie kreci, wyglada ze wszytko dziala tak jak powinno, wychodzi na to ze trzeba stosowac rezystory podciagajace do masy... mam racje? Nie moglem doczytac sie tego w wyzej wymienonym artykule, przyznam ze datasheet'a tez przelecialem pobieznie. Czy polaczenie jak na schemacie jest OK i czy wartosci rezystorow sa dobrane w miare OK? Czy sterujac wejsciami z mikrokntrolera tez nazlezy stosowac rezystory podciagajace? Z czego wynika to ze silnik kreci sie kiedy enable wisi w powietrzu?

PS: Zapomnialem dodac, ze do pinu 16 jest podlaczone VCC - na schemacie tego nei widac 😉

PS: nie piszcie ze do sterowania jednym silnikiem wystarczy tranzystor - w docelowym ukladzie beda dwa silniki sterowane pwmem z mozliwoscia obracania sie lewo/prawo - jakby co.

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Popraw tytuł na taki który lepiej opisuje problem poruszany w temacie oraz zgodnie z regulaminem pkt. 3o.

Proszę używać polskich znaków.

Link do komentarza
Share on other sites

Nigdy jeszcze nie używałem do tego układu żadnych rezystorów. Na pewno ważną informacją jest to że ten układ zachowuje się jak kostka TTL, czyli gdy wejście jest w powietrzu to tak jak by tam podać jedynkę. Czyli gdy podłączysz silnik i na któreś z wejść podasz masę to silnik zacznie się kręcić.

Polecam taki test robić na płytce prototypowej, znacznie ułatwia zmianę połączeń i nie trzeba stosować przełączników.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Przełączniki są tylko na schemacie 😉 wszystko zmontowane na płytce stykowej... Fakt - nie probowalem podlaczac do mikrokontrolera... zaraz podlacze i zobacze jak sie zachowuje 😉

wszystko OK - chodzi o to ze kostka jest TTL, po podlaczeniu do mikrokontrolera wszystko gra. Przynajmniej nauczyłem sie czegos o TTLach O.o

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.