Skocz do zawartości

Zasilanie drivera Mosfet


alicjusz

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich. Jestem troche 'zielony' w teorii Mosfetów stad moje pytanie.

Posiadam driver TC4452 o prądzie wyjściowym 13A. Proszę o wytłumaczenie co właściwie oznacza ta informacja 13A. Tzn rozumiem, że maksymalny prad wysterowania bramki Mosfetu to właśnie ta wielkość, że przez to mogę używać go do sterowania dużych napięć i prądów przy dużej częstotliwości PWM, ale jak ma się to do zasilania drivera? Według noty zakres napięć zasilania to 4,5 do 18V, powiedzmy, że u mnie to będzie 12V. A prąd? Nie będę wykorzystywał Mosfetu do maksimum, powiedzmy, że prąd maksymalny do wysterowania bramki to 1,5A, mi wystarczy czyli zasilacz 12V powiedzmy, że będzie 2A. Czy w tym przypadku muszę zmienić driver na inny o mniejszym prądzie? Czy muszę  sam w projekcie zredukować ten prąd, czy też Mosfet przy niższej  częstotliwości pwm nie pobierze większego prądu?

Oczywiście wiem, że ten prąd bierze się tylko z powodu ładowania pojemności bramki.

Proszę o wyjaśnienie tego zagadnienia.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

23 godziny temu, alicjusz napisał:

Czy w tym przypadku muszę zmienić driver na inny o mniejszym prądzie?

Na mniejszy na pewno nie, im więcej prądu może dostarczyć tym lepiej, nawet kiedy nie będzie konieczne wykorzystanie pełni możliwości. Najlepiej napisz chociaż co chcesz tym sterować to będzie łatwiej cokolwiek doradzić. To jaki prąd chwilowy może być konieczny zależy głównie od pojemności obciążenia i częstotliwości.

Samo źródło prądu powinno być w stanie dostarczać większego prądu niż jest konieczny w najgorszym przypadku . Najlepiej kiedy będzie to o ok. 20% więcej niż wyliczony ciągły prąd przy maksymalnym obciążeniu. Ten pik poboru prądu mam miejsce tylko w chwili przełączania, jeśli nie przekroczy znamionowych 12A to nie powinno się nic złego stać, może to jednak powodować skoki napięcia na zasilaczu więc dobrym pomysłem będzie dołączyć do linii zasilania odpowiednio duży kondensator a najlepiej kilka połączonych równolegle aby zmniejszyć wynikowe ESR (rezystancję wewnętrzną). Kondensatory wezmą wtedy na siebie nagły pobór prądu odciążając zasilacz.

http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/20001987C.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.